Kolon olarak isimlendirilen kalın bağırsak, ortalama 2 metre boyundaki sindirim sisteminin ince bağırsaktan sonra yer alan bölümünüdür. Özellikle batılı toplumlarda fazla rastlanan kolon kanseri oldukça büyük bir önemi olan sağlık sorunudur. Toplumda görülme sıklığı 10000/5 civarındadır. Kadında ve erkekte eşit oranlarda rastlanan kolon kanseri bütün kanser türleri arasında görülme sıklığı açısından 3. sırada bulunur.

Kolon Kanseri Nedenleri

Kolon kanserinin sebebi kesin olarak bilinmiyor ancak meydana gelemsinde etkisi bulunan bir takım çevresel ve genetik sebepler vardır. Kalıtsak etkenler bu konuda büyük bir yer alır. Ailede kolon kanseri olan insanlarda kansere yakalanma oranı normale göre daha çoktur. Bununla birlikte önceden yumurtalık ve meme kanseri geçiren insanlarda ve ailesinde kolon kanseri sıklığı daha çoktur. Gardner sendromu ve ailesel polipozis rahatsızlığı kalıtsal rahatsızlıklardır ve genelde kolon kanserine yol açarlar. Bunların haricinde ülseratif kolit ve crohn rahatsızlığı kolon kanserine yakalanma ihtimalini artıran diğer bir faktördür.

Beslenme, kolon kanseri oluşumunda büyük yer alır. Özellikle batı türü diyet kanser ihtimalini çoğaltır. Kolon kanserinin meydana gelmesinde hayvansal yağların alımının etkili olduğu araştırmalar sonucunda netlik kazanmıştır.

Kolon Kanseri Belirtileri

Kolon kanserinin başlangıç aşamasında karında bir dolgunluk durumu, az ağrı, iştahsızlık, kilo verme, hemen yorulma ve ishal gibi sorunlar meydana gelir. Bununla birlikte kabızlık meydana gelebilir. Kullanılmakta olan ilaçlara karşın kabızlık sorunu sona ermez. Bu aşamada bağırsak henüz daralmamış ve belirtiler bağırsak kanseri tanısını koymaya yeterli olmaz. Ancak hastada bu tür sorunların bulunması hastanın incelenmesini gerektirir.

Başlangıç aşamasında saptanamayan kolon kanseri ilerler ve kalın bağırsakta daralma meydana gelir. Daralma meydana gelirse bağırsaktan dışkının geçmesi güçleşir. Bağırsaktaki maddeler bu bölümde birikmeye başlar ve dışarıya atılamaz. Bağırsak kokuşması meydana gelir. Bağırsak içeriği, bağırsağın kasılmasıyla ilerlemeyi ister ancak kanser kitlesi sebebiyle bu işlem zorlaşır. Bu nedenle kişide öncelikle kabızlık ardından ağrı atakları baş gösterir.

Kolon kanserinin tedavisi yapılmaz ve daha da ilerlerse belirtileri daha da ağırlaşır. Kilo, yorulma ve iştah kaybı daha fazla belli olur. İnsan hiç bir şeyi yemeyi istemez. Kansızlık sorunu ortaya çıkar ve renk değişimi olur. Bağırsak tamamen kapanır. Birkaç gün devam eder. Ardından kanser kitlesi bir miktar delinir ve bağırsak içeriği atılabilir. Ancak bu olay her zaman bu şekilde devam etmez. 1-2 Defadan sonra bağırsak hiç açılmayacak gibi kapanır.

Kolon Kanseri Tedavisi

Kolon kanseri tedavi yolu ameliyattır. Tümör bulunan bölüm cerrahi yöntemler ile çıkartılır. Ardından bağırsağın çıkartılan yerinin üst ve alt bölümleri birbirine bağlanır. Eğer kanser anüse yakın bir bölgede ise bu bölgenin kısa olması ameliyatın türünü değiştirebilir. Bu ameliyatın ardından anüs tamamen çıkartılır ve kolon, karın duvarına bağlanır.

Işın tedavisi kolon kanserinde tercih edilmez. Ancak kemoterapi hastalara ameliyatın ardından uygulanabilir.

Kolon Kanserinden Korunma Yolları

Aşırı lif içeren gıdalar ile beslenmek kolon kanserine karşı insanları korur. Yapılmış olan araştırmalarda bu kanıtlanmıştır. İnsanlarda bol oranda lifli besinleri tercih edilmesi kolon kanseri olma ihtimalini azaltır. Çünkü bu maddeler, kanserojen maddelerin fazlalığını azaltır.

Yağlı besinler ile kolon kanserinin arasında direk bir ilişki söz konusudur. Yağ miktarı az besinlerin alınması gerekmektedir. Kırmızı et ve yağlı besinler kolon kanseri ihtimalini artırır. Bu yüzden bu besinlerin az orana alınması gerekir.