Konut kredisi alınan evlerde biliyorsunuz bankadan ipoteği vardır. Yani bir birey evini konut kredisi ile aldı ise evinin üzerinde bankanın ipoteği vardır.

Ama konut kredisi satıla bilir gidip birey ipoteği kaldırmadan gidip başkasına konutu sata bilir. Yani birey gidip ipoteği kaldırmadan gidip başkasına konutu sata bilir. Ama ipotekli konut kredisi ile satılan konut ciddi bir risktir, cünkü kredi kapanmadan bir insanın evini satın alıyorsanız paranızı ve sermayenizi riske atıyorsunuz demektir. Dolayısı ila satıla bilir, alına bilir kredi kullanılmış ipotekli ev, ama satan için sorun yokta alan için risk taşıya bilir.

Birey konut kredisi kullandı ve hep bahsettiğimiz kötü senaryoya deng geldi, ve birey ödüyemiyor ani bir şey oldu beklenmedik bir şey ile karşılaştı. Ozaman yapacağı şey satıcak müşteriyi bulup banka ilede görüşüp evini satıp krediyi kapatmasını biz öneririz. Krediyi kapıyacağı için normalde mortgage yasasında %2 erken kapama üçreti vardır. Bankalar onu tahsil ederler %2 erken kapama ücreti alır bankalar. Bunun dışında herhangi bir cezası yoktur, yeterki evi satıcak müşteriyi bulsun ve müşteri ile beraber gitsin bankaya.