Koroner arterler kalbin çevreleyip kalbin beslenmesine yardım eden damarlardır. Beslenme bozukluğu, fazla yemek yenmesi, yağlı beslenmek, hareketsiz hayat tarzı gibi sebepler yüzünden yenilen yiyeceklerin yan maddeleri damarda birikmektedir. Damar duvarı genişleme özelliği gösteren bir yapıdır. Bazı durumlarda damardaki kan oranı çoğalır ancak bu durum bize basınç artışı olarak geriye dönmez. Örnek verecek olursak tuzlu bir besin alındığı zaman denge sağlanabilmesi için vücut su tutar. Ancak kan basıncı hemen artmaz çünkü damar esner ve artan kan oranı dengelenirli.

Sorun bu damarın yapısının bozulmasından geçer. Beslenme alışkanlığının bozuk olmasıdır. Belli bir yaşa gelindiği zaman biriken yan maddeler yüzünden damar duvarında bulunan kaslar görevlerini yapamazlar yani esneyemezler. Zaman içerisinde damarda tıkanma ya da daralma olur. Kalbe yeteri kadar oksijen ve kan ulaşmaz. Bu durumda koroner arter rahatsızlığı adı verilen problemi meydana getirir.

Koroner Arter Nedenleri ve Kimlerde Görülür

Bu rahatsızlığın belirtileri her yaş grubunda ortaya çıkabilir. Ancak yaşı insanlarda, özellikle erkeklerde 60 yaş, kadınlarda ise 70 yaşından sonra çok görülür. Yaş, bu rahatsızlığın meydana gelemsinde önemli bir risk faktörüdür. Genellikle 50 yaşın ardından meydana gelen bu rahatsızlık erkeklerde kadınlara oranla daha çok görülmektedir. Kadınlarda salgılanmakta olan kadınlık hormonu östrojenin bu rahatsızlıktan koruyan bir yanı vardır. Ancak menopoz döneminin ardından bu hormonun oranı azaldığı için koroner arter rahatsızlığı riski artar.

Sigara birçok rahatsızlıkta olduğu gibi bu rahatsızlığın meydana gelemsinde önemli bir etkendir. Kalbin beslenmesine zarar verir. Düzensiz ve fazla yağlı beslenen insanlarda kolesterol oranı yükselir. Kan basıncı artar. Diyabet hastası olan insanlar dikkat etmelidir. Alkol alınması bu rahatsızlığa yakalanma riskin artırır. Bununla birlikte stresli bir hayatı olanlar, spor yapmayanlar, hareketsiz bir hayat tarzı seçen insanlar risk altındadırlar.

Koroner Arter Hastalığı Belirtileri

Koroner arter rahatsızlığı herhangi bir belirti vermeyebilir. Rahatsızlığın şiddeti ve belirtileri farklılık gösterir. Rahatsızlık ilerledikçe kalbin beslenmesi yetersiz olur. Kalbe yeteri kadar kan ulaşmaz ve göğüs ağrısı sorunu meydana gelir. Oluşan bu ağrı sol kol ve çeneye yayılmaktadır. Bazı durumlarda uyuşma hissi ortaya çıkar. Koroner arter rahatsızlığı bulunanların şikâyet ettikleri diğer bir konu ise egzersiz esnasında zorlanmadır. Sıkıştırıcı bir ağrı ortaya çıkar ve hareket tamamlanamaz. Dinlenme ihtiyacı ortaya çıkar. Dinlenmenin ardından bu ağrı geçebilir. Bunların haricinde nefes almada zorluk çekme, göğüste basınç ve yanma hissi belirtileri olarak sayılabilir.

Stres halinde bu şikâyetlerin arttığı görülür. Çünkü damarlar daralır ve kan ihtiyacı karşılanmaz. Koroner arter rahatsızlığının ilk belirtisi kalp krizi problemidir. Damar tıkandığı zaman doku beslenmesi gerçekleşmez. O damarın tıkandığı bölgedeki kalp dokusunda ölüm gerçekleşir. Bu durum da kalp krizidir. Kendi kendine geçmez. Ağrı uzun sürer ve şiddetli olur.

Koroner Arter Hastalığı Teşhisi Nasıl Konur

Rahatsızlığın teşhisi için kardiyoloji uzmanına gitmek gerekmektedir. Doktor sizin şikayetinize göre şüphelenmiş olduğu rahatsızlık için bazı tetkikler ister.

1-      EKG; Kalbin atım düzeni, koroner arter rahatsızlığı ve geçirilen kalp krizi konusunda bilgi verir.

2-      Eforlu EKG; Doktorun gerek duyduğu durumlarda yapılır. Kişi koşu andı üstünde koştuğu sırada kalp elektrosu kaydedilir. Damarın kalbi ne oranda beslediğine bu sayede bakılır.

3-      Eko kardiyografik İnceleme; Kalp kası kasılması ve kalp kapakçıları konusunda bilgiler verir.

4-      Koroner Anjiyografi; Damarın net bir biçimde görülebilmesi için damar yapısını incelemekte olan bir yöntemdir.

Koroner Arter Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir

Kardiyoloji uzmanınca yapılacak olan muayenenin ardından gereken tetkikle sonucunda hastaya en uygun tedavi belirlenir. Her hastaya aynı tedavi yolu yapılmaz. Hastanın genel şartları göz önüne alınarak kemoterapi ya da ameliyat tedavisi tercih edilir.

İlk tercih genellikle ilaçtır. Rahatsızlık kronik bir hal aldığı zaman tedavi süresi uzar. İlaç ile yapılan tedavi amacı göğüs ağrısını engellemek, damarları genişletmek ve kalbin oksijen ihtiyacını azaltmaktır. Bu rahatsızlığın meydana gelmesine sebep olan faktörleri de yok etmek için ilaçlar kullanılır.

Rahatsızlığın ilerlediği zamanlarda kalp damarlarını açabilmek için ameliyat yapılır. Bu cerrahi işlemler koroner arter bypass ve anjiyoplastidir. Tedavi yapılırken hasta yaşı, kaç adet damarda daralma gerçekleştiği, daramla bölgesi ve kalp kası durumu göz önünde bulundurulur.