Kelime anlamından da tahmin edilebileceği gibi kişilerin hastalanmadan korunması ya da ufak tedaviler ile büyük rahatsızlıkların önlenmesi amaçlanmaktadır. Koruyucu hekimliği gerek ufak yaşta çocuklarda, erişkinlerde, gerekse ileri yaşta insanlarda düzenli kontroller yapılarak hasar ve rahatsızlıkların erken teşhisi sağlanmaktadır.

Düzenli kontroller ile çocuklarda büyüme diş, çene ve yüz gelişimi kontrol altında tutularak öncelikle diş çürükleri tam başlangıç aşamasında belirlenir ve ufak müdahalelerle tedavisi yapılır.

Çürük önleyen flöre uygulaması çürük koruyucular pedodontisler aracılığı ile yapılarak çürükler önlenebilir.

Fazla çürük sebebi ile kaybedilen dişlerin yerine zaman kaybetmeden yer tutucular yapılır. Çocukların kontrolünden gerektiği zaman erken ortodontik tedaviye zaman kaybedilmeden başlanması gerekebilir.

İleri yaş ve erişkinlerde düzenli yapılan kontroller ile diş, diş eti ve çene kemiği, köprüler, dolgular muayene esnasında ya da kişinin şikayetleri ile doğru bir şekilde değerlendirilip, en önemlisi ise radyolojik kontroller koruyucu doktorluk anlamında büyük önem taşır.

Yapılan bu düzenlik kontroller diş çürüğünün büyümeden diş etlerin varsa rahatsızlıkların ilerlemeden köprüleri fazla yıpranmadan ağız rahatsızlıklarını da meydana getirmende önlenebilmektedir.

Koruyucu diş hekimliği bütün sistemik hastalarda süreli kullanılan bütün ilaçların meydana getirebileceği ağız bulgularının saptanmasında periyodik kontroller büyük önem taşır.

Koruyucu Diş Hekimliğinin Genel Kuralları Nelerdir

1-      Düzenli kontroller yapılması

2-      Doğru ağız ve diş sağlığı eğitimi verilmesi ve devamlılık sağlanması

3-      Düzenli hasta takibi yapılması

4-      Röntgen testlerinin yapılması

5-      Gerektiği zaman kan ve idrar tahlili, MR ve CT kontrolü yapılması

6-      Sürekli olmamak ile birlikte genel vücudun bir yerinde kanser ve sistemik rahatsızlıkların ilk belirtisi olan ağız boşluğunda saptanır.