Estetik yağ aldırma işlemi karın, kalça, diz içi, yanak, boyun aldı, basen, üst kol ve yanak gibi bölgelerde yer alan istenilmeyen yağ birikimlerinin alınması işlemine liposuction adı verilir.

Günümüzde en çok tercih edilen teknik ıslak tekniktir. Estetik yağ alma işleminin yapılacağı bölgeye özel olarak yapılan solüsyon uygulanır. Bu solüsyonun içerisinde ağrı kesici, kanamayı azaltmakta olan ve solüsyonu vücut Ph’ına uygun bir şekle getiren ilaçlar yer alır.

Ağrı kesici ile birlikte bu operasyonda genel anesteziye hiçbir şekilde gerek olmadan uygulama yapılabilir. Verilmekte olan sıvı, dışarıya daha kolay ve kanamasız bir biçimde alınması için kullanılmaktadır. Sıvının verilmesinden sonra 10-15 dakika beklenir ve ilacın etkisi yerine gelir. Bu uygulamada herhangi bir kesi yapılmaz. 2-3 mm Boyutunda olan deliklerden yapılmaktadır.

Bu uygulamada sivilce izinden daha fazla bir iz oluşmaz. Estetik yağ alma işleminde en nazik ve güvenli olan teknik 3 mm kalınlığında iğnelerin tercih edildiği ve vakum için motorun yerine enjektörlerin kullanılmakta olduğu sistemdir. Enjektör kullanılmasından dolayı alınmakta olan yağlar kırışıklık tedavisi, kalça büyütme ve yüz gençleştirme için tercih edilebilir.

Bu teknikte operasyonun yapıldığı bölgeden alınmakta olan yağ oranı çok iyi hesaplanabilir. Operasyonun yapılma alanına bakılarak 1-4 saat arasında değişme gösterir. Genel anestezi yapıldıysa hastanede yatmaya gerek olmaz. Yüzeysel yağ alma operasyonu güvenle yapılabilir. Estetik yağ alma operasyonu istenilmekte olan bölgelerde incelme yapmasıyla birlikte karın ve sırt gibi ciltte kanlanmanın gerçekleştiği bölgelerde cildin toplanmasına yardım eder.

Yüzeysel liposuction ile yapılan ciltte toplanma ve ciltte oluşan sarkmalar azalır. Bu uygulama için özel yapılan korseler 1 ay süresince kullanılabilir. Verilmekte olan şekil 2 hafta sonra meydana gelmeye başlar. Şişmenin tamamının yok olması 3-4 ay kadar sürebilir.

Liposuction Kimlere Uygulanır

Liposuction vücuda şekil vermek için yapılır. Kilo vermek için tercih edilemez. Genel açıdan bir kalınlaşma söz konusu ise diyet yapılmalıdır. İdeal kiloda ya da ideal kiloya yakın olan insanlarda diyet yapılsa bile yok olmayan genetik sebepli fazlalıkların alınabilmesi için tercih edilir.

Sırtta kalçanın üst kısmında yer alan yağlar bel çukurunu oluşturabilir. Oluşan bu dolgunluk sebebiyle kalça küçük görünür ve bel kalınlığı sebebiyle pantolonlar güzel durmaz. Love handle adı verilen kalçanın üst yanındaki çıkıntılar belin estetiğini kötü yönde etkiler.

Bel civarında olumsuz etki yapan yağ tabakaları alınıp kalça ve belin daha güzel görünmesi sağlanmaktadır.