Liposuction, hakkında en çok yanlış bilginin dolaştığı bir ameliyat türüdür. Bir taraftan yağ aldırma işleminin insanları öldürdüğüne, sağ kalanlar ise yağ almaya bağlı olarak eğri yerler oluştuğuna dair bir kanı vardır. Diğer taraftan ise liposculpture, liposhaping gibi isimler altında değişik bir ameliyat yapılarak mükemmel sonuçlar ortaya çıktığı anlatılıyor. Ancak yapılan işlem hep aynıdır. Liposuction!

Liposuction en büyüğü kurşun kalem kalınlığında bulunan içerisi boş borucuklarla deri altından uygulanan yağ doksunun emilmesi işlemidir. Borucuklar deriye birkaç milimetre kesikler ile sokulduğundan dolayı iz oluşturmaz. Emme işlemini gerçekleştiren de bu boruğun arkasında yer alan hortuma bağlı aspiratör adı verilen, büyük elektrik süpürgesi boyutunda bir vakum aletidir. Daha az kullanılmakta olan teknikte ise makine olmadan büyük bir enjektör ve el gücüyle borucuklardaki yağın emilmesi işlemidir. İki tekniği arasında büyük bir fark yoktur, tamamen doktorun tercihine bağlıdır.

Liposuction ameliyatında ana amaç yağları almaktan fazla içerisinde depolamış olduğu yağ hücrelerinin alınmasıdır. İnsan ergenliğe geldikten sonra vücudunda yağ hücresi sayısı değişiklik göstermez. Kilo aldığı zaman da yağların nerede depolanacağı o kısımdaki yağ hücresi sayısına bağlı bir konudur.

Ultrasonic Liposuction;

Yağların alınmadan önce özel bir alete bağlı, Liposuctionda kullanılana benzeyen borucuk ameliyat olacak bölgede dolaştırılır ve  borucuğun yaymış olduğu Ultrasonic titreşimlerle yağla yumuşatılır. Bu işlemden sonra liposuction işlemi normal bir şekilde uygulanır. Ardından yumuşayan yağların alınması daha kolay olur. İlk çıktığı zaman mucize olarak görüldü fakat şimdi gerekliliği tartışılır bir hale geldi.

Islak Teknik veya Tümesan Tekniği

Ameliyata başlanılmadan önce yağlar içerisine su verilip şişirilir. Bu yöntem olmazsa olmaz olarak kabul edilir. Tümesan teknik kullanmayan plastik cerrah yok denecek kadar azdır. Verilen sıvının içerisinde kanamayı durduran adrenalin, ağrı kesen lokal anestetikler gibi ilaçlar yer alır.

Kimler Liposuction Yaptırabilir

Liposuction ameliyatındaki amaç, belli noktalarda biriken, ne kadar spor ve rejim yapılırsa yapılsan verilmeyen yağlar için yapılır. En belirgin örneği; kadınların kalçalarının alt ve yanlarında birikmiş olan basenlerdir. Yapısal yağlanma türü olan basen yağları kilo verilse dahi erimez. Liposuction uygulaması bu tarz yağların alınması için idealdir.

Fazla kilolu kişilerin bu ameliyatla zayıflamayı beklemesi gerçekçi bir konu değildir. Liposuction sayesinde belli oranda yağ alınır fakat gerçekten şişman olan kişilerin zayıflaması beklenemez.

Liposuction sadece yağ alan bir tekniktir. Bu nedenle yüzeyde yer alan deriye az etki yapar. Yağların meydana getirdiği gerginlik azaldığı zaman derinin kendi kendine gerginleşip tekrar şekillenmesi gerekir. Deri eğer elastik yapısını yitirdiyse yağlar alındığı zaman sarkması kötü bir görüntü oluşturur. Liposuction ameliyatı cildinde çatlak ve sarkma gibi sorunlar olmayan insanlar için uygun bir yöntemdir.

Liposuction Hangi Bölgelere Uygulanır

Vücudun her noktasından yağ alınabilmektedir. Ancak belli yerler bu ameliyat için fazla uygunken bazı bölgeler ise hiç uygun olmayabilir.

Liposuction İçin En Uygun Yerler

Erkeklerde en uygun kısımlar bel civarı ve karın, ayrıca boyun altı Liposuction için uygun bölgelerdir.Kadınlarda ise karın ve bel, kalça, basen, diz içi ve bacakların iç ve üst bölümleri, ayak bileği, boyun altı, kol altı ve sırt Liposuction için uygun olan bölgelerdir.

Uygun Olmayan Bölgeler;

Bacakların ön tarafı ve kalçanın alt bölümü liposuction için uygun değildir. Bu bölgelerden az miktarda yağ alındığı zaman çökme olma ihtimali vardır.