Menopoz, genellikle 40 yaşın ardından, ortalama 55 yaşa kadar geçen süre içerisinde görülmekte olan adet kanamasının düzensiz bir hal almasıyla, daha sonra ise kesilmesi ile sona eren bir dönemdir. Menopoz son adet kanamasıdır. Kadınlar hayatlarının 3/1’lik bir bölümünü bu dönemde geçirir ancak insan ömrünün artmasıyla bu dönem de artmaktadır. Yaşamın doğal bir evresi olarak görülür. 40 Yaşından önce menopoz olursa buna erken menopoz adı verilir.

Menopoz, olması gereken belirtiler haricinde, başka bir hastalık olmadan yaşanabilmektedir. Ancak bu şekilde bu dönemi atlatan kadınların sayısı kadınların sadece 4/1’i kadardır. Bu dönemde oluşan bazı değişmeler kadının yaşamını kötü bir şekilde etkileyebilir ve birçok rahatsızlığın meydana gelmesine zemin oluşturur. Bu durum kadının hayat kalitesini ve mutlu bir yaşamı olmasını önler.

Yumurtalıklardaki hormon üretiminin az olması sonucunda adet kanamasında düzensizlik meydana gelir. Bu hormon üretiminin azalması ile vücuttaki ısı ile alakalı alanlar etkilenir ve terlemeyle ateş basması gibi durumlar kendisini gösterir. Bu konuya eskisi gibi bakılmıyor. Günümüzde menopoz bir rahatsızlık olarak görülür.

Menopoz Nedenleri Nelerdir

Menopozun nedenlerin kadınlık hormonu olarak görülmekte olan östrojen ve progesteron hormonlarının azalmasıdır. 40 Yaşlarından sonra yumurtalıkta bu hormonların üretimi çok azalır. Bu azalmada menopoza yol açar.

Menopoz Belirtileri Nelerdir

İlk başta dikkat çeken belirtilerden biri adet düzeni bozulmasıdır. Kanama oranı azalır. Yumurtlama da azaldığı için gebe kalma ihtimali azdır. Östrojen hormonunun azalmasına bağlı olarak farlı bozulmalar da oluşabilir. Gece terlemeleri, ateş basmaları, kalp çarpıntısı ve yüz kızarması olabilir. Ancak bu belirtiler bütün hastalarda aynı şekilde olmayabilir. Menopoz dönemi zaten ilerlediği zaman 3-5 sene sonra, bu belirtilerde azalma olur. Sinirli olma, gerginlik hali ve depresyon gibi belirtiler olabilir. Uyku kalitesi azalır. Bunların haricinde eklem ve baş ağrısı, cinsel isteksizlik ve kas ağrıları ortaya çıkabilir. Bu sayılan belirtiler menopozun klasik olan belirtileridir.

Menopozda görülmekte olan diğer belirtiler lokal olarak görülmektedir. Cinsel beraberlik esnasında ağrı hissetme bunlardan sadece birisidir. Bu dönemde vajenin kaygan olmasını sağlayan sıvı oranı azalır ve vajen kuru olur. Vajende incelme olmuştur ve elastikliğini yitirmeye başlamıştır. Bu nedenle ilişki esnasında yanma, ağrı, az kanama ve tahriş olabilir. Bu durum östrojen tedavisi ile düzeltilebilir.

Uzun süre belirtilerin başında kemik erimesi ve kalp-damar rahatsızlıkları gelir. Kemik erimesi östrojen hormonu ile bağlantılı bir sorundur. Bu hormonun azalması kemikte kırılma ve kayba neden olur. Bu nedenle östrojen hormonu ve kalsiyum tedavisi yapılır. Kadınlarda kalp-damar rahatsızlıklarının daha ileri yaşlarda görülme nedeni östrojen hormonudur.

Menopoz Nasıl Tedavi Edilir

Menopozun olumsuz belirtileri östrojen ve progesteron hormonunun azalmasına bağlı olarak kendisini gösterir. Yapılmakta olan tedavide bu hormonlar tercih edilir ve yerine konulur. Bu şekilde yaşam kalitesini kötü yönde etkileyecek rahatsızlıklar düzeltilir ya da en aza indirilir.

Östrojen tedavisi ağızdan veya cilde yapıştırma yöntemiyle iki şekilde tedavi edilmektedir. Bu tedaviye progesteron ve kalsiyum ilave edilebilir. Cilde yapıştırılanlar 3 günde 1 ya da haftada bir değiştirilmesi gerekir. Ne zaman değiştirileceği doktorun vereceği ilaca göre belirlenmektedir. Östrojen tedavisi ile Alzheimer rahatsızlığı ve kolon kanseri görülme ihtimali azalır. Kalp-damar rahatsızlıklarında azalma olur. Östrojen hormonu takviyesi rahim kanserine sebep olmaz. Ağrılı cinsel beraberlik, yanma ve kaşıntı gibi sorunlar östrojen tedavisi ile 1 sene içerisinde düzelir.

Östrojen verilmesi sakıncalı olan bazı hastalar da vardır. Aktif akciğer hastasına östrojen hormonu verilmez. Meme ya da rahim kanseri bulunan insanların doktora başvurmaları gerekir.