Mide asidini yemek borusuna doğru kaçması nedeniyle yemek borusundan gırtlağa doğru gelen yanma ve ekşime hissine mide yanması ismiş verilir. Midenin değil, yemek borunsun ve gırtlağın yanmasıdır. Bazı kişilerde her gün bazı insanlarda ise ayda birkaç defa bu problem görülebilir. Toplumun ortalama % 30-40’ında mide yanması problemi görülebilir. Yanma problemi, yenilmekte olan gıdaların türü ve midenin doluluk oranı ile alakalı bir durumdur.

Mide Yanması Nedenleri

Mide yanması problemini artıran gıdalar, genelde yemek borusuyla midenin birleşmiş olduğu bölgede bulunan kasın gevşemesine sebep olan gıdalardır.

Soğan, domates, baharatlı yiyecekler, sarımsak, kızartma, bazen nane ve çikolata gibi gıdalar mide yanmasına sebep olabilir. Mide yanmasının yan etkisi olarak ise yemek borusunda yara oluşması, bu bölgede bir yara dokusu meydana getirerek daralmaya sebep olması, burada bulunan mukozanın değişip kansere doğru ilerlemesi durumlarında daha ciddi problemler olabilir.

Mide Yanması Nasıl Tedavi Edilir

Mide yanmasını geçirmenin bir yolu ilaç tedavisidir. Ya midede yer alan asidi nötralize edebilen ilaçlar ya da midede asit salgısını önleyen ilaçlar kullanılabilir. Bunlar kullanılırken hastaların kesinlikle doktora danışması ve ne kadar süre ile bu ilaçları kullanacaklarını bilmeleri gerekir.

Endoskopik tedavi yöntemini ise günümüzde henüz fazla kullanılmıyor ancak bazı hastalarda yararlı olabiliyor. Git gide yaygın bir hale gelen cerrahi yöntemler ise özelikle genç ve şikâyeti ciddi olan kişilerde tercihe diliyor. Ameliyat sayesinde yemek borusunun alt kısmında yer alan kas lifleri halkası daraltılır, midenin bu yemek borusu civarına sarılarak orada reflünün önüne geçişmesi sağlanmaktadır.

Mide Yanmasında Rahatlamak İçin Yapılması Gerekenler

Mide yanmasının anlık ve uzun süre tedavisinde tercih edilebilecek birçok ilaç bulunur. Rahatsızlığı nötralize edecek süt ya da içerisinde asit bulunmayan içecekler anlık tedavi için büyük önem taşır. Ya da antiasit gibi emme pastilleri etkisini kısada sürede gösterip rahatsızlığı rahatlatmaktadır.

Daha uzun süreli etkisi bulunan ilaçlar, histamin blokerleri ya da proton pompa inhibitörleridir.

Antiasit türü ilaçların sürekli bir şekilde kullanılmasının ciddi herhangi bir zararı olmaz. Vücuttaki asit alkolü dengesini az oranda bozabilir ancak bu tür etkileri sık görülmez. Antiasitlerin etki süresi çok azdır. Birkaç saat sürmektedir. Bu yüzden özellikle yatma sırasında hiçbir koruma sağlayamaz.

Uyku sırasında yerçekimi yüzünden reflü problemi daha çok arttığı için bu süre içerisinde yemek borusu tamamen korunmasız bir şekilde kalır ve bu durum da yemek borusunda hasara sebep olabilir.

Mide Yanmasından Korunma Yolları

Reflü problemini artıran sorunlar, karın içerisinde basıncın yükselmesinden kaynaklanır. Dar giyinmek ve kilo almak bu soruna sebep olabilir. Kilo verilmesi reflü problemini ciddi oranda azaltır. Dar giyecekler, dar kemer kullanmadan uzak durulması gerekir.

Baharatlı yiyecekler, ilk başta kimyon, kızartma, çikolata, fazla yağlı yiyecekler, aşırı alkol, aşırı kafein, naneli yiyecekler ve içecekler mide yanmasını riskini artırabilir.

Mide Yanması Hangi Hastalıkların Belirtisi Olabilir?

1-      Mide yanması, erozif gastrit adı verilen mide yüzeyi aşınması sebebiyle meydana gelebilir. Bu, çok fazla aspirin ve romatizma ilacı kullanmakta olan insanlarda görülebilmektedir.

2-      Ülser durumunda

3-      Midede kanser halinde

4-      Midenin poliplerinde ortaya çıkabilir

5-      Mide-bağırsak tembelliği yüzünden, safra kesesinde safra yolu aracılığı ile bağırsağa akmakta olan safra geri kaçabilir. Midede bir safra reflüsü ortaya çıkabilir.