Şişmanlık, alınmış olan kalori oranının harcanmış olan kalori oranından fazla olması sonucunda vücutta yağ oranının artması ile sonuçlanan bir rahatsızlıktır. Besinler ile alınmakta olan enerji, harcanmış olan enerji oranından çoksa kilo alımı meydana gelir. Obezite, vücutta birçok rahatsızlığa nende olur. Özellikle kalp-damar hastalıkları hayati tehlike oluşturur. Bunun haricinden hormonal bozukluklar, sindirim ve solunum sistemi rahatsızlıklarının meydana gelmesinde büyük bir faktördür.

Şişmanlığı tıbbi açıdan anlayabilmek için kilonun boyun karesine bölünmesi ile vücut kitle indeksi ölçülmektedir. Birimi kg/ö2’dir. BKİ 25’in üstünde olan fazla kilolu, 30’un üstünde olan ise obezdir.

Dünya ve Türkiye’de Obezite

Dünyada yetişkin obez sayısı 300 milyonun üstündedir. Türkiye2de ise obezite araştırma derneğinin yapmış olduğu araştırmada, toplumun % 23’ü obezdir. Kilolu insanlar ile birlikte bu oran % 30’a kadar çıkabiliyor.

Günümüzde yapılmış olan araştırmalara göre Amerika’da yaşamakta olan her 3 insandan biri şişmandır. Amerika’da yaşayan gençlerin % 15’i fazla kiloludur. Bunun en büyük nedenlerinden birisi ise fash food adı verilen yiyeceklerin fazla tüketilmesidir.

Obezite Nedenleri Nelerdir

Obezitenin en büyük sebeplerinden birisi aşırı yemek yenmesidir. Hareket ediyorum yiyebilirim düşüncesi buna yol açar. Bir süre sonra kilo alımı gerçekleşir. İnsan yapmış olduğu işin ne oranda enerji harcadığını bilmez.

Obezite, hareketsiz bir hayat şeklinden ortaya çıkar. Örneğin, devlet dairelerinden oturup çalışan insanların, yorucu ve ağır bir işte çalışmakta olan insanlara göre kilolu olma ihtimali daha çoktur. Çünkü hareket etmekte olan da etmeyen de aynı oranda besin alır. Bu yüzden vücut dengesinde bozulma olur. Televizyon karşısında saatlerce oturarak abur cubur yiyecekleri tüketen insanların obez olma oranı daha çoktur.

Psikolojik problemler, aşırı miktarda yemeye neden olabilir. Baba ve anne arasındaki problemler ya da ruhsal çöküntü içerisinde bulunanların yemek yeme isteği çoğalabilir. Psikolojik etkenlerin obezite işe bir bağlantısı vardır.

Genetik faktörlerin de şişmanlık sorununda önemli bir rol aldığı bilinir. Yapılmış olan araştırmalara göre anne ve babası şişman olan çocuğun şişman olma ihtimali % 50’dir.

Toplumda az görülme ile beraber, metabolik ve hormonal bozukluklar da şişmanlığa yol açabilir. İnsanın metabolizması yavaşladığından dolayı yediği yiyecekleri bir bölümü depo edilir. Bunu depolarken yağ haline getirerek yapar. Bu durumda obeziteye yol açar.

Obezitenin Zararları Nelerdir

Obezitenin üstünde durulması gereken, yaşam tehlikesine sebep olan, kalp-damar rahatsızlıklarında önemli bir etken olduğu kesindir. Kolesterolün fazla olması, tansiyonun yüksekliği ve damar tıkanmasına sebep olabilir. Bu durum da kalp krizi geçirme ihtimalini artırır. Kilo verilmesi, bu rahatsızlıklarda düzelme gerçekleştirir. Yetişkin türü diyabetin en büyük sebebi şişmanlıktır.

Kas ve iskelet sistemi de şişmanlığı zararlı yönleri etkisine girer. Ağır yükü taşımak zorunda olan kemik ve kaslarda dizde ve kalçada kireç, varis, kas zayıflaması ve fıtık meydana gelebilir.

Şişman insanların büyük bir bölümü nefes almada zorluk çeker. Solunum için şişmanlık bir yüktür. Kanda yer alan karbondioksit oranını artırır. Solunum yapmak zorlaşır ve uyku hali görülür.

Özellikle genç insanlar görülen şişmanlık psikolojik problemlere sebpe olur. Güzel bir görünüm yaratmadığı için insan psikolojisine zarar verebilir.

Obezite Nasıl Tedavi Edilir

Şişmanlığın tedavisinde en önemli basamak diyettir. Diyet, insanı ideal kilosuna getirme için sağlıklı bir beslenme tarzı uygulanmasıdır. Diyet az kalori içermelidir ve diyetin dengeli bir biçimde yapılması gerekir. Diyet yapılmadan sonuç alınamaz. Şeker, tuz ve yağ oranı azaltılması gerekir.

Diyet Esnasında Şunlara Dikkat Edilmelidir;

1-      Kesinlikle günde 3 öğün yemek aksatılmamalıdır. Öğün atlanması bir sonraki öğünde daha çok yemeye yol açar.

2-      Spor yapmak gerekir. Egzersiz yapılması, sağlıklı olmak ve kalori kaybetme için yararlıdır. Spor düzenli bir şekilde yapılması gerekir.

3-      Bol miktarda su içilmelidir.

4-      Az yağlı sebze, beyaz et, kuru baklagiller ve meyve ile beslenmek gerekir.