Pasaport almak için illerde İl Emiyet müdürlüğü pasaport şube müdürlüklerine yine büyük illerdede ilçe Emiyet müdürlüklerinde kurulmuş olan ilçe pasaport büro amirliklerine müracat ederek pasaport alına bilir. Pasaport almadan önce randevu alına bileceği gibi randevusuz da pasaport müracatı yapıla bilir. Randevu almak isteyen vatandaşlarımız ( www.e-pasaport.gov.tr ) adresini kullanarak randevu ala bilirler.

Burda yine önemli olan bir husus özellikle yurt dışında ikamet eden vatandaşlarımızın mutlaka bu siteden randevularını alarak müracatlarını yapmalarıdır. Ama ülkemiz sınırları içerisinde pasaport birimlerine müracat edenler randevusuzda müracatlarını yapa bilirler. Ançak randevuların müracatları öncelikli olarak alınmaktadır.

Vatandaşlarımızın en çok merak ettiği konulardan bir taneside ben olmasam pasaport müracatım yapıla bilirmi? yada bu müracatımı online ortamda gelmeden yapa bilirmiyim?

Pasaport müracatında en önemli hususlardan birtanesi başvuru sahibinin bizzat müracat esnasında müracat yerinde hazır bulunmasıdır. Dolayısı ile bunun çocuk olması yaşlı olması Anne Baba veya çalışan biri olması durumu değiştirmemektedir.