Prostat kanseri akciğer ve karaciğer kanserleri gibi genetik bir tür rahatsızlık değildir ve bu sebeple hayat kalitesini yüksek tutarak, beslenmeye dikkat ederek prostat kanserinden korunmak mümkündür.

Prostat kanserini önlemek için yapılması gereken en önemli etken sigara ve alkolün hayatın bütün evrelerinden çıkartılmasıdır.

Sigara ve alkol prostat kanserini direk etkisi altına alan faktörler olmasalar bile, imnün sistemin, bağışıklık sisteminin zayıflamasına yol açtığı için kullanılmaması gerekir.

Yaptırılması Gereken Kontroller

Prostat kanserinden korunabilmek için sağlık kontrollerinin ihmal edilmemesi gerekir. 6 Ayda bir defa yapılacak olan prostat kanseri testi bu kontrollerden sadece birisidir. Erken teşhisin hayat kurtaracağını unutmamak gerekir.

Doktor kontrolüyle belli aralıklar ile bütün ultrasonografi, tümör markerleri ve gerek duyulursa bilgisayarlı tomografi yaptırmak gerekir.

Yaptırılacak rutin kontroller haricinde günlük hayatta dikkat etmek gereken bazı durumlar vardır. Bunlar;

1-      Kaliteli ve düzenli uyku

2-      Günde 1 porsiyon etle beraber kesinlikle en az 6-7 porsiyon sebze ve meyve tüketilmelidir.

3-      Beslenmede yenilecek ete karar verme aşamasında öncelik sırası balık, hindi ve tavuk olmalıdır. Kırmızı et bu sıralamanın sonunda yer almalıdır. Haftada 1 defa kırmızı et tüketilebilir.

4-      Günde en az bir tabak yoğurt tüketilmelidir.

5-      Kabız olmamaya ve kabız yapan yiyecekleri yememeye dikkat edin.

6-      Kabızlık problemi söz konusu ise bunun için kesinlikle beslenmeye dikkat etmek gerekir. Kabız olunan dönemlerde acı tüketimi azaltılmalıdır. Sıvı yiyeceklerin alımı artırılmalıdır.

7-      Kilo ve boy oranına dikkat edilmesi gerekir. Fazla kilolar bir tek kanser riskini artırmaz, hayat kalitesini de düşürür.

8-      Şeker-tuz, katı yağ ve beyaz undan uzak durulmalıdır.

9-      Katkı maddesi fazla olan sosis, salam ve sucuk gibi ürünlerin az tüketilmesi gerekir.

10-  Haftada en az 2 defa ıspanak, kırmızıturp ve semizotu gibi sebzeler alınmalıdır.

11-  Maydanoz sofralardan eksik edilmemelidir.

12-  Sebze tüketiminde öncelik brokoli, beyaz lahana, semizotu, kereviz, karnabahar ve enginar olmalıdır.