Rahim ağzı kanseri, rahim ağzında yer alan hücrelerin artması durumudur. Rahim ağzı kanseri hayatı tehlike altına alabilen bir hastalıktır. Tedavisi yapılmazsa çoğalan anormal hücreler rahim ağrı kanseri öncülerine dönülebilirler. Genellikle bu oluşum uzun seneler alır; fakat nadir de olsa bir sene içerisinde de gelişebilir. Rahim ağzı kanserinin en büyük sonucu ölüm olduğu için, tedavi edilse dahi doğurganlık yok olabilir.

Rahim Ağzı Kanseri Nedenleri

Rahim ağzı kanserinin hemen hemen tamamı HPV ismi verilen virüsün belli türleri yüzünden oluşur. Tedavisi yapılmaz ise oluşan bu anormal hücreler bazen kanser hücresine dönüşür.

Rahim Ağzı Kanseri Görülme Sıklığı

Rahim ağzı kanseri hastalığı, bütün dünyada kadınlar içinde en çok rastlanan 2. kanser türüdür ve her 2 dakikada bir kadının yaşamını kaybetmesine yol açan bir hastalıktır.

Dünya sağlık örgütü verilerine göre bütün dünyada 2 milyon üzerinde kadında rahim ağzı kanseri olduğu düşünülüyor. Her sene 490 bin yeni rahim ağzı kanseri olguyla karşı karşıya kalınıyor. Bu durum günde 1300 civarında olgu anlamına gelir.

Rahim Ağzı Belirtileri

Rahim ağzı kanseri ileri aşamalara gelene kadar herhangi bir belirti vermeyebilir. Rahim ağzı kanserinde aşağıdaki belirtiler görülebilir;

1-      Anormal vajinal kanamalar

2-      Anormal vajinal akıntı

3-      Kasık ağrısı

4-      Cinsel beraberliğin ardından kanamalar

Rahim Ağzı Kanseri Nasıl Teşhis Edilir

Rahim ağzı kanseri teşhisi koymanın en önemli yolu Pap testidir. Jinekolojik muayene parçası olan Pap testi, rahim ağzında yer alan anormal hücrelerin rahim ağzı kanseri öncüllerine ve rahim ağzı kanseri haline gelmeden önce bulunmasına yardım eder.

Rahim Ağzı Kanseri Tedavisi

Diğer kanser türlerinden de olduğu gibi, rahim ağzı kanserinde de birçok tedavi yolu vardır. Tedaviye başlanmadan önce bir sağlık görevlisi şu konulara dikkat etmelidir;

1-      Kanser boyutu ve hangi bölgeye yayıldığı

2-      Kadının yaşı ve genel sağlık durumu

Rahim ağzı kanseri tedavisinde 3 ana yol vardır. Cerrahi tedavi, radyasyon tedavisi ve kemoterapidir.