Gelişmekte olan teknoloji ile birlikte saç ekiminde tercih edilen fue saç ekimi yöntemiyle saç ekimi işlemi zirve yapmış bir halde. Kelime anlamı olarak kıl kökü alım yolunu tarif eder. Kıl kökünü fut saç ekiminde oluştuğu gibi blok şeklinde değil de teker teker alındığını tanımlar.

İlk 2003 senesinde yapılan ve git gide yaygınlaşan bir yöntemdir. Kıl kökleri eskiden 1,5 mm’lik boru halinde aletler ile alınırdı. Belli bir süre sonra alım ucu çapı 1,2 mm’ye kadar düştü ve seri üretim başladı. Günümüzde hala en çok tercih edilen FUE ucu seri üretilmekte olan orijinal 1,2 mm’lik uçlardır.

Saç ekiminde en az hasar oluşturan yöntem FUE saç ekimi yöntemidir ve eski uygulamalara göre kıyaslanmayacak derecede az doku hasarı ve buna bağlı olarak iş gücü kaybına yol olmaz. FUE saç ekimi yöntemi diğer uygulamalar gibi ameliyat değildir. Ameliyata bağlı herhangi bir ağrı, enfeksiyon ve kanama olmaz.

Fut Saç Ekimi Nedir

Toplum arasında Fut saç ekimi olarak bilinen tam açılımı ise foliküler Ünite Transplantasyon olan saç ekim yolu eski zamanlarda çok popüler olan bir uygulamaydı. Yapılış tarzı yönünden çok kolay ve ağrısız olan bu saç ekim yolu, saç konusunda sorunlar yaşayan her insan tercih edebilir. Özel bir problemi olmayan, alerjik bir sorunu bulunmayan insanların tercih edebileceği bir saç ekim yöntemi olan fut saç ekimi her insan tercih edebilir.

Foliküler Ünite Nedir

Saç derisi üstünde bütün saç kıllarını foliküler ünite ismi verilen mikro tüpçük içerisinde büyüme gösterir. Bilindiği gibi tüpçük olmayan söz konusu bu üniteler, ensede iki kulağın arasında sağlam bir şekilde bulunur.

Saç dökülmesi özellikle başın üst kısmında oluşurken birçok kişide ensede yer alan ve iki kulak arasındaki bölgede bulunan saçın dökülmesi oluşabilir. Bu tür saçların foliküler molekül içinde, 2-3’lü alınması ile flut saç ekim yöntemleri temeli oluşur.

Saç derisindeki kılın büyüme ünitesinin doğan yapısına bir zarar oluşturmadan alınması saçlarda meydana gelebilecek muhtemel problemlerin oluşmasını önler. Fut saç bakımı, fue saç ekimi gibi herhangi bir ameliyat özelliği yoktur. Fut saç bakımının ardından hastane ya da klinik gibi ortamlarda kalmaya gerek yoktur. Bu nedenle temiz bir yöntem olarak bilinir.