Saçlarda meydana gelen kepekler için kepek önleyen şampuanların kullanılmasına gerek yoktur.Özellikle siyah renkli kıyafetler giyildiği zaman omuzlara dökülen, kötü görünüm yaratak ve moral bozucu bir durum olan kepekten kurtulabilmek için şampuan kullanmaya gerek yoktur. Doğal veya başka yollar ile kepek sorunundan kurtulabilirsiniz. Bu yollar;

Aspirin ; 2 Adet aspirinin toz haline getirerek saçı yıkarken her seferinde kullandığınız şampuana ilave edin. Karışım saçta 1-2 dakika bekletilmelidir. Daha sonra tamamen durulayın ve normal şampuan ile yeniden yıkayın. Bu işlem ile kepeklerde ciddi derecede azalma olacaktır.

Kabartma Tozu; Kepeği kontrol altına almak için saçlarınızı ıslatın ve bir avuç kabartma tozu ile saç derisine masaj yapın. Ardından saçı güzel bir biçimde durulayın ve kurutun. Bu uygulama saç her yıkandığı zaman yapılması gerekir. Fakat sadece kabartma tozu kullanılmamalıdır. Saç ilk önce kuruyabilir ancak bu birkaç hafta sürer. Ardından saç derisi doğal yağ üretir.

Limon; Pul şeklinde oluşan kepek kafanızı kaşındırıyorsa çözümü oldukça basit. Sadece saç derisine 2 yemek kaşığı limon ile masaj yapın ve su ile durulayın. Ardından 1 fincan su ile 1 çay kaşığı limon suyunu karıştırın ve bu karışım ile saçınızı durulayın.

Tuz; Şampuan uygulamasından önce normal bir tuzun aşındırıcı olan özelliği sayesinde kepekleri yok edebilirsiniz. Bir tane tuzluk alın ve kuru saç derisine tuz dökün. Ardından saç derisine masaj yaparak tuzu güzelce yedirin. Pul pul ve kuru olan saç derisini şampuan işlemi için hazır hala getirmiş olursunuz. Ardından şampuan ile yıkayın.