Çocuklarda sürekli rastlanan bir sorun olan şaşılık, gözlerin, olması gereken halinden farklı bir pozisyonda olması ve farklı bir noktaya bakmasına denir. Bu sorun sürekli olarak yaşanabileceği gibi bakış açısına göre de ortaya çıkabilmektedir. Gözün biri karşıya bakıyorken, diğeri farklı bir noktaya bakabilir.

 

Çocuklarda, yetişkinlerden daha fazla görülür ve yetişkinlerde görülmekte olan şaşılık genellikle çocukluk döneminde ortaya çıkmıştır. Erkek ve kızlarda görülmesi genelde aynı sıklıktadır. Bu problemin ortaya çıkmasında herhangi bir genetik sorun bulunmamıştır.

Şaşılık Türleri Var Mıdır?

Şaşılık sorununda, gözün kaymış olduğu yöne göre farklılık gösteren türleri vardır. Bunlardan biri, gözün ikisinin beraber kullanılmadığı ezotrapya adı verilen gözün içinin kaymasıdır. Gözlerden birine yapılacak olan cerrahi müdahale ile göz kası ayarlanır ve kayma düzeltilir. Bu uyulama ile gözler birbirine paralel hale gelir ve gözlerin dışarıya doğru bakışı sağlanmaktadır. Bu kayma türü sürekli olarak bebeklerde görülür.

Diğer kayma türü ise dışa kaymadır. Dışa kayma, gözün uzağa bakması sırasında meydana gelir. Yorgunluk, rahatsızlık ve dalgınlık bu şaşılık türünün görüldüğü dönemlerdir.

Uzağı rahat bir şekilde gören ancak görüşü bozuk olan insanlarda meydana gelen diğer bir kayma türü ise uyumsal içe kayma adı verilen şaşılıktır. İnsan, yakını görebilmek için gözünü ayarlamaya çalışır ve bu esnada gözler çapraz bir hal alır. Bu şaşılığı düzeltebilme için gözlük ve lensler kullanılmaktadır. Bununla birlikte göz merhemi ve damlası yararlı olabilir.

Şaşılığa Yol Açan Durumlar

Sinirde oluşan bir bozulma, kasların yapısından görülen sorunlar şaşılığa neden olabilir. Ancak bu sorunlara sebep olan neden günümüzde henüz tam anlamı ile bilinmiyor. Gözlerde oluşan travma, katarakt gibi problemler şaşılığa yol açabilir. Bu rahatsızlıklar sonucunda gözlerin paralelliği bozulur. Bununla birlikte göz kaslarını kontrol etmekte olan merkezler beyinde yer aldığı için, beyne etki yapan hidrosefali türü bozulmalar da şaşılığa sebep olabilir.

Şaşılık Belirtileri Nelerdir

Şaşılıkta görülmekte olan en önemli belirti bir gözde meydana gelen kaymadır. Gözlerin ikisi de bir noktaya odaklanamaz. Bununla beraber okuma esnasında ya da güneşte bir gözü kapatmak şaşılıkta görülmekte olan belirtilerdir.

Çocukların bazıları iki gözünü beraber kullanmak için başlarını bir tarafa doğru eğip ya da döndürüp bakabilirler. Yorulma, baş ağrısı ya da yetişkin insanlarda daha çok rastlanan belirti olan çift görme meydana gelebilir.

Şaşılık Tanısı Nasıl Konur

Çocukların okul öncesinde kesinlikle muayene edilmesi gerekmektedir. Bu dönem içinde, özellikle bebeklerde, gözlerin duruş hali içe dönük olur. Bu durum bebeğin büyümesi ile düzelir. Ancak gözünde şaşılık bulunan çocuklarda bu durum değişmez ve şaşılık sürer. B durum sadece görünüş yönünden değerlendirmek yanlıştır. Çünkü şaşılığa sebep olan ciddi sorunlar bulunabilir. Göz kasında oluşan felçlerin kesinlikle araştırılması gerekir. Bu nedenle doktor kontrolünde erken tedavi başlanması gerekir.

Şaşılık Tedavisi

Göz doktorunun yaptığı muayeneden sonra hasta için en uygun tedavi bulunur. Kapama, ameliyat ve gözlük tedavisi şaşılık sorunu bulunan insanlar için farklı tedavi seçenekleridir.

Ameliyat bir çok insan için en güvenli seçenektir. Her ameliyatın sonunda ortaya çıkan enfeksiyon ve kanama riskine karşın sürekli tercih edilebilen bir yöntemdir. Göz kası ameliyat ile belirgin bir hale getirirli ve göz küresi çıkartılmadan bu kasların göze yapılması genel anestezi altında uygulanır. Ameliyatın ardından görmede bir değişme olmaz ve sürekli gözlük kullanımı gerekir.