Diyabet, diğer adı ile şeker hastalığı, sürekli görülen ve ciddi problemlere sebep olan bir hastalıktır. Pankreasın üretmiş olduğu insülinin yetersiz olması ya da etkisiz olmasından dolayı oluşur. İnsülin olmadığı zaman besinler ile alınan şeker ve diğer besin faktörleri, ihtiyaç duymakta olan hücrelere giriş yapamaz. Bu şekilde, hücreler şekersizlik çeker, kanda şeker normal değerinin üzerine çıkar. Kanda şekerin fazla artış göstermesi, zehir etkisi oluşturur ve vücudu bütün hücrelerini takip eder.

Diyabet, öncelikle karbonhidratlar olmak üzere yağ ve protein metabolizmasıyla alakalı bir tür metabolizma rahatsızlığıdır ve kendisini kan şekerinin fazla olması ile belli eder. Diyabet hastalarındaki ana metabolik sorunlar, kan yolu ile taşınmakta olan şekerin hücrelerin içine girmemsidir. Normal şartlarda besinlerden alınan ya da karaciğerdeki depodan kana giden şeker pankreas tarafından salgılanmakta olan insülin hormonu yardımı ile hücrelerin içerisine gider ve orada yakılıp enerji haline gelir.

Hücre üstünde farklı maddelerin girmesine imkân veren kapılar bulunur. Bu kapılar normal şartlarda kilitli olur ve uygun bir anahtar yardımı ile açılır. Diyabet, hücrenin üstündeki şeker kapısının aşılmaması halidir.

Eskiden şeker hastalığı problemine yakalanmış iseniz, tıp dünyası insülini bilmediği için oluşacak zararlara karşı bir şey yapılamazdı. Ancak diyabet artık tedavisi yapılan bir rahatsızlıktır. Ağızdan alınmakta olan ilaçlar, insülin ve nasıl yaşanması gerektiğinin bilinmesiyle rahatsızlığı önlenebilir.

Titiz bir yaklaşım ile, tedavisinin bütün ihtiyaçlarının yerine getirilmesi zararın bitmesini sağlayamaz. Ağızdan alınmakta olan ilaçlar mükemmel değil. İnsülin ise, vücudun ihtiyacına göre salgılanması yeterli olmuyor.

Diyabetin bir takım erken belirtileri vardır. Kan şekeri oranı fazla olan insanlarda halsizlik, yorgunluk iştahsızlık sürekli idrara çıkma ve yaraların geç iyileşmesi gibi belirtiler oluşur. Ailede şeker hastası varsa bu rahatsızlığa yakalanma ihtimali daha fazla olur. Bu belirtiler ile doktora başvurduğunuz zaman doktor kan şekeri incelemesi ister.

Diyabet probleminiz varsa, sonraki yaşamınızda kendinizi iyi kontrol altına almanız gerekir. Diyabet ile barışık yaşamanın yolu kişinin kendisine dikkat etmesinden geçmektedir. Kan şekeri düzeyinin ortalama aralıklarda tutup olabildiği kadar normal yaşama sürdürmeyi hedeflemek gerekir. Bu hedefe gelmenin en kolay yolu ise diyet ve egzersiz yapmaktır.

Ancak, şeker rahatsızlığına yatkınlığınız varsa ya da gizli şeker söz konusu ise, rahatsızlığın ortaya çıkması önlenebilir.