Sigara hayatı tehdit altına alan en büyük faktörlerden birisidir. Sigaranın zararlarından kurtulabilmek için içilmemesi büyük önem taşır. Sigara bırakılırken 3 aşama vardır.

1- Karar verme

2 Hazırlanma

3- Devam etme

Karar Vermek;

Sigarayı neden bırakmak istenildiği düşünülmelidir. Her insanın kendisine göre bazı nedenleri vardır ve bırakabilmek için gerçekten bırakmayı istemek gerekir. Daha önce birkaç defa bırakmayı denediyseniz ki birçok insan bunu denemiştir. İnsan yeniden başlamak için yüzlerce anlamsız, hiç mantıklı olmayan bahaneleri akla yatkın bir konuma getirir ve yeniden başlar. Bunu önlemek için motivasyonun oldukça iyi olması gerekir. İnsan kendisini bu tür bir başarısızlığın önüne geçebilmek için bırakma sebeplerini kendi kelimeleriniz ile kâğıda dökebilirsiniz. Dayanılmayacağını düşünerek yeniden başlamayı fazla istemeden önce bunları okuyarak kendi kendinizi ikna edebilirsiniz.

Sigarayı daha önce bırakmaya uğraştıysanız niye yeniden başlanıldığını yazabilirsiniz. Yeniden başladığına pişman olmayan insan yoktur Ancak ilk haftanın ardından dayanma çok kolaylaşır ve tekrar başlama ihtimali büyük oranda azalır.

Hazırlanma Evresi;

Hazırlanmak için şu faktörlerin göz önüne alınması gerekir;

Günde kaç tane sigara içiliyor?

Ne zamandır sigara içiliyor?

Sizleri sigara itmeye iten nedenler nelerdir?

Düzenli plana göre mi içiliyor yoksa değişken mi?

Sabah saatlerinde yoğun sigara içme isteği geliyor mu?

Daha önce sigarayı bırakmaya çalıştınız mı?

Bırakma sırasında sorunlar oldu mu?

Sigara bağımlılığının 2 yolu vardır. Bunlar fiziksel bağımlılık ve psikolojik bağımlılıktır.

Fiziksel bağımlılığının nedeni sadece nikotin maddesidir.

Sigara, içmenin ardından gelen mutluluk duygusu uyarıldığı için hemen hemen bütün sigara içen insanlar gittikçe içmiş olduğu oranı artırmaya eğilimlidir. Sinir sistemi nikotine konsantre olduğu zaman içilen miktar artar, böylece kanda bulunan nikotin oranı da yükselir. Daha sonra beli bir orana gelince sigara tiryakisi bu orandaki nikotin miktarını sağlayabilmek için sigara içmeyi sürdürür.

Sigara bırakılmaya uğraşıldığı zaman vücut hem fiziksek açıdan nikotine karşı reaksiyon verir hem de bir taraftan psikolojik açıdan alışkanlıktan kurtulma ile karşı karşıya kalınır. İkisini birden göğüslemek çok zor bir durumdur.

Nikotin eksikliğinde insanda bazı semptomlar görülebilir. Bu semptomlar;

1-      Depresyon

2-      Kızgınlık ve sinir bozulması

3-      Hassaslık

4-      Uyumada zorluk çekme

5-      Konsantrasyon eksikliği

6-      Baş ağrısı

7-      Yorgunluk

8-      İştahın artışıyla fazla yemek yemek

Sigara kullanan her insan bu sorundan kurtulmayı isterler. Sigara kullanan insanların tamamı sigaranın sağlık için ne derecede tehlike yarattığını, çocuklarına veya dostlarına ve ne kadar fazla para kaybı olduğunu anlatırlar. Sigaradan kurtulmak sanıldığı kadar kolay bir iş değildir.

Sigarayı bırakma İrade İşi Midir?

İnsanın bir hareket yapabilmesi için ya kendisine göre değişik nedenler bulmazı gerekir ve ya bu hareketi zorla yapması gerekmektedir. Sigarayı bırakmak için insanın kendisine geçerli nedenler bulması gerekir. Akciğer kanseri olmak üzere olan bir insan ya da kangren ihtimali gibi birçok neden bulunabilir.

Sigarayı hangi sebeplerden dolayı bırakmayı istediğini bir kâğıda yazın. Bu işin ne kadar zor bir durum olduğunu zihninizden tamamen çıkartın. Zor ile imkânsız kelimeleri birbirinden tamamen farklıdır. Kafada bir tarih belirleyin ve bunu bir kâğıda yazın. Bu tarihe kadar eldeki sigara paketi tamamen bitmeden yeni bir paket almayın. Çakmak taşımayı bırakın. Çakmak ihtiyacı olduğu zaman başka bir insandan isteyin. Sigara yakılırken imkân varsa kendisini aynadan izleyin.

Belirlenen sigara bırakma tarihinden bir gün önce içilebildiği kadar fazla sigara için. Aileye, arkadaşlara ve sevdiklerinize sigarayı bırakacağınızı duyurun.

Sigarayı bırakmayı belirlediğiniz günde elde kalan bütün sigara paketi ve çakmağı çöpe atın ve kül tablalarını boşaltın. Sigara içilmediği zaman kazanılacak şeyleri düşünün. Sürekli bir şeyler ile uğraşın. Sinemaya gidin, yürüyüş yapın ve yemek yiyin.