Ciltte yer alan yağ bezlerinin görevinde bozulma sebebiyle meydana gelen bir rahatsızlıktır. İnsanların yaklaşık % 90’lık bir bölümünde yaşamlarının belli dönemlerinde sivilce problemi görülür. Genellikle yüzde meydana gelen bu cilt problemi vücudun değişik yerlerinde de oluşabilir. Sivilce genellikle göğüs, boyun, sırt, omuz ve kalçalarda görülür.

Sivilceler sadece bir deri sorunudur. Sağlık açısından hiçbir zararı yoktur. Özellikle yüz bölgesinde meydana gelen sivilcelerin yarattığı en büyük problem estetik görüntü yönünden insanı psikolojik açıdan rahatsız etmesidir. Ergenlik döneminde çok fazla görülebilen bu cilt problemi yetişkin insanlarda da görülebilmektedir.

Sivilce Nedenleri Nelerdir

Sivilceye neden olan durumların başında kalıtım gelir. Bununla beraber stres, adette hormonal değişmeler ile birlikte meydana gelen değişiklikler, kullanılmakta olan bazı ilaçlar ve kozmetik ürünler sivilceye sebep olan etkenler içerisindedir.

Sivilceyi Sıkmak Doğru Mudur?

Sivilcelerin kesinlikle sıkılmaması gerekir. Sivilcelerin sıkılması yağlanmanın diğer dokulara yayılmasına yol açar. Bu durum da ciltte iz kalmasına sebep olur.

Stres Sivilce Yapar Mı?

Stres sivilcelerin çoğalmasına neden olan bir problemdir. Stres ciltteki yağlanmayı çoğalttığı için sivilceyi de artırır.

Sivilce Tedavisi

Sivilce tedavisinde yapılmakta olan yanlış bir yöntem sivilcenin sıkılıp patlatılmasıdır. Bu uygulama yanlıştır. Bu işlem ciltte kalıcı sivilce lekelerinin meydana gelmesine sebep olur. Bununla birlikte sivilceler uzun bir süre devam eder ve tedavisi yapılmazsa kalıcı bir hale gelebilir.

Sivilce tedavisi kısa süreli olan bir tedavi değildir.Zaman içerisinde sivilce tekrar görülebilir. Sivilce tedavisinde en önemli olan konu sadece sabırdır.

Sivilcelerin yok edilmesinde birçok ilaç ve krem vardır. Fakat bu ilaç ve kremler bilinçsiz bir biçimde uygulandığı zaman zararı dokunabilir. Sivilceler alternatif tıp ismi verilen bitkisel doğal yaklaşımlar sayesinde de azaltılabilmektedir. Sivilcenin tedavi evresi yüzeysel tedavi, antibiyotik tedavisi ve hormon tedavisidir. Hangi tedavinin yapılacağı doktor kararına bağlıdır.