Yaz döneminde daha belli olan fazla terleme sorunu hem ruhsal hem de fiziksel yönden bütün insanlarda problemlere sebep olabilir.

Terleme Nedir?

Terleme, bütün sağlıklı kişilerde oluşması gereken vücudun su, tuz ve ısı dengesini sağlamakta olan fizyolojik bir durumdur. Fakat ter bezlerinin hiperaktivitesine göre, deri yüzeyine salgılanmakta olan terin oranının çoğalması, bazı durumlarda günlük hayatı etkileyecek oranda fazla ve rahatsız edici olabilmektedir.

Vücut üzerine dağılmış durumda 2-3 milyon adet ter bezi bulunur. Yaz aylarında daha çok ortaya çıkan aşırı terleme sorunu fiziksel ve ruhsal yönden problemlere sebep olabilir. Vücut ısını kontrol etmekte olan terleme, birçok insanın hem özel hem de soysal yaşamını olumsuz olarak etkisi altına alan bir problem haline gelebilir.

Aşırı Terleme Sorunu

Aşırı terleme problemi bölgesel ve yaygın olarak iki kısma ayrılır. Yaygın olan türü, stres, sıcak ve hastalıklar sebebiyle meydana gelir. Bu grup içerisinde en fazla görülen ve problem olan terleme türü, psikolojik nedenlere bağlı olan ve özellikle avuç içerisi, ayak tabanı, koltuğun altı ve kasıkta meydana gelen problemlerdir.

Ancak koltuk altında yer alan ter bezlerinin çok çalışmasından dolayı görülen kötü koku günümüzde insanların sosyal yaşamını önemli oranda kötü etkilen, sonuç olarak ise ciddi psikolojik problemlere sebep olan bir sorundur.

Koltuğun altında yer alan ter bezlerini çok çalışması sonucunda görülen aşırı terleme; bu kısımda yer alan bakteri ve mantarlar yüzünden kötü, iyi olmayan bir koku oluşmasına sebep olur.

Aşırı Terleme Nedenler

Terleme bir kişide doğal olarak meydana gelen bir durumdur. Terin salgılanması kişilerde sinir sisteminin sempatetik ismi verilen bölümün çalışmasıyla alakalıdır. Toplumun % 1’lik bir bölümünde sistem fazla oranda çalışır. Bu durumun sebebi bilinmemektedir. Özellikle stresli hallerde bu sistem normal göre fazla çalışır. Sürekli heyecan ve endişe halleri nedeniyle ortaya çıkar. Sosyal özelliği bulunan bir durumdur, el terler, elbise ıslanır ve soysa ortamda hoş karşılanmaz.

Terleme genel olarak, kış mevsiminde az rahatsız eden bir durumdur. Bunun haricinde tiroit bezinin fazla çalışması, insülin tarzı ilaçlar, diyabet, bazı enfeksiyonlar, böbrek üstü bez nedeniyle oluşan bazı rahatsızlıklar, obezite, menopoz, ağır psikiyatrik rahatsızlıklar ve bir takım kanser türlerinin tedavisinde kullanılmakta olan hormonlar fazla terlemeye sebep olabilir.

Terleme Tedavisi

Ter, vücut ısının ayarda tutulması için oluşan doğal bir olaydır. Normal bir şekilde terleyen kişilerden biri iseniz, problemi azaltma ve rahat etmek içi birçok uygulama yapılabilir. Teri emmekte olan ve hava dolaşımına imkan sağlayan pamuklu ve keten hafif ve bol elbiseler giyilebilir. Naylon, yapay ya da polyester elbiselerden uzak durulması gerekir.

Aşırı Terlemede Kullanılan Tedavi Yolları

İyontoforez; Bu yöntemde ufak su banyosu içerisinde ayağa ve ele elektrik akımı verilir. Sürekli tekrarlanması gerekir. Orta ve hafif derecede terlemesi bulunan kişilere sonuç alınır.

Botox; Terleme, ter bezini uyarmakta olan sinirler ile kontrol altında tutulur. Botox, ter bezini uyarmakta olan sinirleri yok ettiğin için terleme görülmez. Genellikle estetik sektöründe kırışıklık tedavisinde tercih edilen botox terleme tedavisinde de etkili bir yöntemdir. Özellikle koltuk altı, ayak tabanı ve avuç içerisi terlemelerinde tercih edilebilir. 30 Dakika gibi bir süre içerisinde botox yapılabilir.

Cerrahi Tedavi; Eller ve yüzde oluşan fazla terleme için önerilmekte olan tedavi yoludur. Endoskopik transtorasik sempatektomi olarak bilinmekte olan teknik ile koltuk altından bir delik açılarak akciğer bölgesinde bulunan yüz ve ele giden sinirlerin başlangıç noktası kesilir. Sadece koltuk altı terlemesinde, koltuk altı ter bezinin alınması ile de uygulanabilmektedir.