Normal Olarak Kabul Edilen Vajinal Akıntı

Akıntı beyaz veya şeffaf renkte ise, günde bir defa hijyenik ped kullanımından daha fazlasına gerek olmuyorsa, bununla birlikte kötü koku, idrar yapma esnasında yanma gibi problemler yoksa, bu fizyolojik akıntı olarak görülür. Fizyolojik akıntı, oranında sürekli bir şekilde temizlenmesini sağlamak için meydana gelir.

Vajinal Akıntısı Fazla Olan Kadınlarda Günlük Bakım Nasıl Olmalıdır

Akıntısı fazla olan ve doktor tarafından fizyolojik akıntı teşhisi konulan kadınların yapabileceği tek şey günlük ped kullanımıdır. Bunun haricinde akıntıyı azaltacak tıbbi bir yok yoktur. Ancak doğum kontrol hapları kullanılabilir. Yanlış bir işlem olan vajina içerisin temizlemeye yönelik ürün kullanımı çok yanlıştır.  Bu durum belki işe yarayabilir ancak doktor fizyolojik akıntı teşhisi koyduğu zaman kadın ne yaparsa yapsın akıntı geriye gelir.

Vajinal Akıntı Kokusu ve Renginden Ne Tür Sorunlar Anlaşılabilir

Vajinada meydana gelen 3 çeşit enfeksiyon vardır. Birincisi peynir kesiği halindeki akıntı ve kaşıntı halinde belirtileri bulunan mantar enfeksiyonu, ikincisi en fazla görülen belirtisi kötü kokulu, yeşil ya da kahverengi akıntısı olan bakteri enfeksiyonu, üçüncü enfeksiyon ise kökü kokulu akıntı yaratan, idrar yapma esnasında yanma ve kasık ağrısı belirtisi olan gardnerelladır.

Bakterilerde Vajinal Akıntı Sebepleri

Cinsel hayatı bulunmayan bayanlarda en fazla görülen rahatsızlığın mantar enfeksiyonudur. Bakteriyel enfeksiyon fazla olan değildir. Bakire olanlarda daha fazla rahat bir şekilde doktora gidebilmeleri gerekir.

Gebelik Döneminde Ne Tür Vajinal Akıntılar Olabilir

En fazla görülen akıntı fizyolojik akıntılardır. Beyaz ya da şeffaf renkli ve bununla birlikte herhangi bir şikâyet oluşturmayan akıntıdır. İkinci sıklıkta görülmekte olan akıntı sebebi mantar enfeksiyonudur. Peynir kesiği renginde olan akıntı ve yanında kaşıntı da söz konusu ise bu mantar enfeksiyonudur. Gebelikte de en fazla görülen enfeksiyon türü de budur. Üçüncü akıntı sebebi amniyo sıvının gelmesidir. Bu durum da ciddi bir problemdir, mantar enfeksiyonuyla karıştırılabilir.

Hangi Hastalıklar Vajinal Akıntıya Sebep Olur

Mantar enfeksiyonu, o civardaki koruyucu özelliği olan bakteri topluluğunun azalması sonucunda meydana gelir. Gebelik, doğum kontrol hapları, antibiyotik alımı, kontrol edilmeyen diyabet gibi etkenler sebebiyle mantar enfeksiyonu meydana gelebilir. Onun haricinde bakteriyel enfeksiyonlar, genellikle hijyen bozukluğu yüzünden oluşur. Fazla eşli cinsel hayatı bulunan bir erkek ile birlikte olmak, ortak iç çamaşırı giyilmesi, hijyeni bozuk olan alanda y aşama hijyen bozukluğuna yol açar. En fazla görüleni erkek tarafından getirilmekte olan enfeksiyondur.