Vaskülit, kan damarı duvarında meydana gelen iltihaplanma anlamı taşır. Vücut kan damarı içerisindeki yabancı bir maddeye sıcaklık artışı, kızarma ve şişme gibi reaksiyonlar verir.

Vaskülit, bakteriyel enfeksiyonlar nedeniyle meydana gelebilir. Damar yapısında oluşan problemlerden oluşan rahatsızlıklarda ve antikorların vücudun kendi dokusuna saldırmasıyla meydana gelen bağışıklık sistemi rahatsızlıklarında vaskülit rahatsızlığına sürekli rastlanabilmektedir. Bununla birlikte Hepatit B, grip aşısı, AIDS ve bel soğukluğu gibi değişik enfeksiyonların vaskülitü meydana getirdiği bilinmektedir.

Vaskülit damarda oluşan kan akımına zarar verdiği için kol ve bacaklar, böbrek, kalp ve beyin gibi organlar zarara uğrayabilir, fonksiyon kaybı oluşabilir. Bununla birlikte enfeksiyon tedavisi için verilmekte olan bir takım ilaçların yan etkisi olarak meydana gelir ve bu etkisi olan bazı ilaçlar beraber alındığı zaman vaskülit rahatsızlığı hızlı ilerleme gösterebilir.

Vaskülitlerin meydana geliş sebepleri çok farklı ve karmaşıktır. Bu hastalık bir kişide birden fazla rahatsızlığın sonucu olarak görülebilir. Bu yüzden her vakada nedeni belli olmayabilir.

Vaskülitler damarın tutulmuş olduğu yere, alanın büyük ve tutulma şekline göre değişik şekillerde olabilir. Temelinde büyük damar, normal damar ve küçük damar vaskülitleri olarak üçe ayrılır ancak birçok alt çeşidi vardır.

Vaskülit Nasıl Tedavi Edilir

Bir çok vaskülit türü, kontrol edilmediği zaman ilerlemesi kolay olsa bile basit bir şekilde tedavisi yapılabilir. Buna karşın ciddi zarar oluşturan türleri de vardır.

Vaskülit olan rahatsızlıklarda belirtiler vaskülitin türüne göre farklılık gösterir. Genellikle ateş, gece terlemesi, halsizlik ve zayıflama gibi belirtiler verir. Vaskülit tedavisinde, rahatsızlığı oluşturan sebebin bulunması ve yok edilmesi büyük önem taşır.

Vaskülitin tanısı için kişinin hikâyesi dikkatlice dinlenir. Fizik muayene ve laboratuar incelemesi yapılır. Öncelikle iltihap ve iltihap durumunu görebilmek için idrar ve kan testi uygulanır.

Tanı Ve Tedavi

İltihaplanmanın büyük damarlara yayılıp yayılmadığına bakabilmek için ultrason, görüntülü tomografi ve MR gibi görüntüleme yöntemleri kullanılabilir. Bazı durumlarda lokal anestezi ile parça alınarak biyopsi incelemesi yapılır. Bu şekilde rahatsızlığın aktivitesi ve yaygınlığı belirlenir.

Tedavi uzun süreli ve karmaşıktır. Vaskülit türüne, yoğunluğuna ve kişinin genel sağlık durumuna göre değişiklik gösterir. Rahatsızlığın hızlanmasına yol açan ilaçlar kesilir. Vaskülit gelişimini kontrol altına almak için bağışıklık sistemine baskı yapan ilaçlar ile birlikte iltihap ile savaşan ilaçlar alınır.