Koch basili isminde bakterinin yol açtığı bulaşıcı, iltihabi bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlığın etkenini 1882 senesinde Robert Koch isimli Alman bilim adamı bulmuştur. Genellikle akciğerde meydana gelen bu rahatsızlık az da olsa diğer organları da tutabilir. Genellikle akciğer veremi olarak da bilinmektedir. Koch basili bakterisi vücuda girmesinin ardından rahatsızlık vermeyebilir. Vücut direncinin düşmesi gibi farklı nedenler yüzünden bakteri verme yol açabilir.

Verem Nasıl Bulaşır

Verem, genellikle solunum yolu ile bulaşmakta olan bir rahatsızlıktır. Bu nedenle verem mikrobu genellikle akciğere yerleşir. Vücut savunması yeterli olmadığında ve bakteri akciğere girdiği zaman burada yara oluşumu olur. Bu esnada bakteri artmaya devam eder. Nefes alıp verirken olmasa bile hapşırma sırasında yada öksürme anında bu bakteriler dışarıya çıkar. Dış ortama geçiş yapan bakteri kapalı yerlerde başka insanların nefes almaları ile akciğerine gider. Bu şekilde verem mikrobu başka insanlara da bulaşır.

Verem Belirtileri Nelerdir

Verem rahatsızlığının belirtileri sadece bu hastalığa özgü olan belirtiler değildir. Birçok akciğer rahatsızlığında bu belirtiler boy gösterebilir. Verem hastalarında en fazla görülen belirti öksürmedir. Öksürme esnasında kişi balgam çıkartabilir. Balgam çıkartma ve kan gelmesi rahatsızlığın kronik bir hal aldığını işaret edebilir. Ancak rahatsızlığın başlangıç aşamasında az da olsa bu durum gözlenebilir. İştahsızlık, halsizlik, öksürme, kilo kaybı ve gece terlemesi rahatsızlığın verdiği ilk belirtilerdir.

Verem Hastalığında Kimler Risk Altında

Günümüzde risk altında en fazla olan kişiler AIDS’li hastalardır. Bu durumda vereme yakalanma ihtimali daha çoktur. Ekonomik seviyesi az, sağlık ihtiyaçları yeteri kadar karşılanmayan insanlarda vereme yakalanma oranı daha çok görülür. Beslenme verem rahatsızlığının önlenmesi için büyük bir önem taşır. Maddi güçsüzlük nedeniyle dengeli ve yetersiz beslenmekte olan insanlarda görülme ihtimali daha çoktur.

Verem Nasıl Teşhis Edilir

Bazı belirtiler 2 haftadan çok devam ediyorsa ilk muayeneden sonra kişiden bazı tetkikler istenebilmektedir. Bunlardan en önemlisi ise balgam incelenmesidir. Balgam incelenip verem mikrobu var mı yok mu araştırılır. En uygun balgam sabah aç karna çıkandır. Balgam incelemesinde bir şey çıkmıyor ve belirtiler varsa Akciğer grafisi çekilebilir. Ayrıca bazı kan tahlilleri ile de teşhis konulabilir.

Verem Nasıl Tedavi Edilir

Verem rahatsızlığının tedavisinde tercih edilen yöntem ilaç tedavisidir. Ancak kişinin yapması gereken bazı durumlar vardır. Beslenmeye dikkat edilmeli, bağışıklık sistemini güçlü tutmalı ve iyi bir şekilde dinlenmesi gerekir. Verem tedavisi uzun süren ve doktor kontrolü altında olan bir tedavidir.

Doktor istediği zaman tedavi süresi uzayabilir. İlaçlar genelde birden çoktur. Bakteriler tek bir ilaca karşı direnç gösterirler. Erken tanı ve tedaviye hemen başlamak büyük önem taşır. Bu şekilde rahatsızlığın başka insanlara bulaşmasının önüne geçilerek iyileşme süresi kısaltılır.