Verem Nedir;

Verem diğer adı tüberküloz, koch basili adındaki verem mikrobu nedeniyle oluşan bulaşıcı özelliği olan bir hastalıktır. Verem mikrobunun ana yerleşim yeri akciğerdir ancak kan yolu ile bütün vücuda yayılabilmektedir.

Verem Nedenleri Nelerdir;

Veremin en büyük nedeni, koch basili adı verilen verem mikrobudur. Sağlık şartlarına uyulmaması, aşırı yorgunluk hali, diyabet ( şeker hastalığı), stres ve üzüntü, kızamık ve grip türü hastalıklar vücut direncisini azalttığı ve bununla birlikte hastalığın bulaşma oranını artırdığı için bu hastalığa yol açabilir.

Verem Nasıl Bulaşır;

Verem, koch basili mikrobu taşıyan aktif verem hastası olan kişilerden hapşırma, yakın konuşma ve öksürme gibi hava yolu ile bulaşan bir hastalıktır.

Verem Belirtileri; Verem 3 evrede oluşur.

1. Evrede, kişide genel yorgunluk, sırt ağrısı, öksürme, iştahsızlık hali ve 38 derece civarında bir ateş oluşur. Verem mikrobu bu aşamada tüberkül adı verilen iltihap olan bölgeleri oluşturur.

2. Evrede ise bir belirti olmaz. Fakat verem mikropları vücudun tamamına yayılarak eklem, kemik, böbrek, bağırsak, karın, beyin ve deriye yerleşirler.

3. Evrede ise verem mikrobu kan ya da lenf kanallarıyla yayılmaya devam eder. Kişide yorgunluk hali, balgamlı öksürme, akşam saatlerinde artan vücut ateşi, gece terlemesi ve iştahsızlık gibi belirtiler oluşturur.

Verem Tedavisi;

Verem hastalığı tedavisinin 1. şartı iyi ve dengeli beslenme ile temiz hava alınmasıdır. Ayrıca genel sağlık ve morali yüksek tutmak, vücut direnci artırma tedavisi için büyük önem taşır. Kesin tanı konulduğu zaman ortalama 6 ay gibi bir süre, antibiyotik ve bazı ilaçlar ile ilaç tedavisi uygulanır.