Hemen hemen yeni doğan her bebekte doğumun ardından 1. veya 2. günde sarılık belirtileri kendisini gösterebilir.

Yen doğan bebekte sarılık oluşması normal bir olaydır. Ancak bebeğin doğumundan sonraki ilk 24 saatin ardından veya 4. günden sonra oluşursa tehlikeli olabilir. Bu dönemde çıktığı zaman ağır bir sarılık ya da kan zehirlenmesi olabilir.

Bu durum için doktorlar, bu süre içinde bebeklerin bakımına önem verilmesi gerektiğini söylerler. Bununla beraber bu sürenin hastanede uzman hekim kontrolünde geçirilmesi gerekir. Tehlike bittiği zaman hastaneden taburcu olunur ancak doktorun vereceği tavsiyelere dikkat etmek gerekir.

Bebeklerde oluşan yeni doğmuş sarılığı olarak isimlendirilen bu rahatsızlığın belirtileri ise; bebeğin cildinin sarı olması, dikkat çekecek derecede bebeğin yorgun ve halsiz olması ve bebeğin az miktarda su tüketmesi ilk belirtileridir.

Sarılık rahatsızlığının en büyük sebebi yeni doğan bebeklerin karaciğerlerinin doğumun ardından kısa süre içinde vücudun arıtma görevini sorunsuz olarak yapamamasıdır. Bu nedenle bilirubin olarak isimlendirilen renk maddesini vücut dışlar ve bebeğin cildine işler. Bunun sonucunda bebek cildi sarı bir renk alır.

Bebekte meydana gelen sarılık rahatsızlığı doğumundan 3 gün sonra geçmiyorsa tedavisi yapılmalıdır. Tedavi sırasında foto terapi yolu uygulanır. Bu teknik işe bilirubin maddesi işlenir. Bebek küvez içerisinde ışınlar sayesinde iyileştirilir. Tedaviye olumlu cevap alınmıyorsa, bebekte kan değişimi yapılabilir.