ava solunduğu zaman havanın akciğerlere gitmesini sağlayan bronş ismi verilen yapılar vardır. Farklı uyaranlar sonucunda bu bronşlar fazla oranda kasılır ve daralırlar. Hava olunun daralması ile beraber nefes alma zorlaşsa bile nefes vermekte daha çok zorluk çekilir. Bu tür nöbetler şeklinde çıkan, geri dönüşümlü bronş kasılmasına astım ismi verilmektedir.

Astım Nedenleri Nelerdir

Çevresel etkenler ve aileden gelmekte olan kalıtsak durumlar astımın meydana gelmesinde büyük rol alırlar. Bu faktörler rahatsızlığın ya da astım nöbetinin meydana gelmesine sebep olur. Ailede astım hastası bulunan varsa astıma yakalanma ihtimali daha da artar. Hem anne hem de babada astım sorunu olanlarda risk çok daha fazladır.

Astım sebebinin büyük bir bölümü alerjik faktörler nedeniyle oluşur. Bazı insanlar bazı maddelere karşı fazla duyarlıdır. Ev tozları, çiçekler, kedi tüyü, evde yaşamakta olan böcekler gibi maddeler astım riskini artıran faktörlerdir.

Nem astım riskini tetikleyen bir diğer faktördür. Mevsim değişikliği özellikle soğuk hava astım atağının başlamasına sebep olabilir. Solunum yolunu tahriş eden bir takım kimyasal maddeler bulunur. Bazı maddeler vücutta kimyasal reaksiyona sebep olurlar. Tebeşir tozu, kömür tozu, sigara dumanı, kirli hava, parfüm ve spreyler astımı tetiklemektedir.

Astım Belirtileri Nelerdir

Astım bronşunun daralmasının en büyük sebebi nefes almada zorluk çekmedir. Hasta hem nefes alırken hem de nefes verirken güçlük çeker. Nefes verilirken hava dışarı zor bir şekilde çıkar ve hırıltılı bir solunum gerçekleşir. İnsanda hışırtılı bir ses olur.

En fazla görülmekte olan diğer bir belirtisi ise öksürmedir. Özellikle gece veya sabaha karşı görülür. Kuru ve inatçı bir öksürük özelliği taşır. Nedeni balgam ya da bronşun civarındaki kasların kasılmasıdır.

Astım fazla ağırlaştığı zaman kişide morarma meydana gelir. Bununla birlikte göğüs civarında deri kaburga arasındaki deri içeriye çöker ve kambur belirgin bir hal alır. Kesinlikle doktora görünme gerekmektedir.

Astım Tedavisi Nasıl Yapılır

Astım, kişinin normal bir yaşam sürmesi için tedavisi yapılması gereken bir rahatsızlıktır. Yapılacak olan tedavi sayesinde rahatsızlık kontrol altına alınır. Çocukluk döneminde tedavi başlanırsa yetişkinlik durumunda tamamen engellenebilir. Ancak müzmin bir rahatsızlık olduğu için rahatsızlığı tamamen yok etmek yerine şikâyetleri azaltmak ve atağın başlamasını engellemek daha gerçekçi bir söylem olur. Kısa bir sürede tedavisi yapılabilecek bir problem değildir ve tedavisi uzun süreri.

Astım tedavisinde koruyan ve rahatlatan olmak üzere iki tür ilaç tercih edilir. Rahatlatan ilaçlar kişinin şikâyetlerinin çoğaldığı zamanlarda kullanılır. Sürekli alınmakta olan ilaçlar değildir. Rahat nefes almayı sağlar.

Koruyucu ilaçlar ise uzun süreli kullanılabilir. Düzenli olarak alınmalıdır. Astımın ve atakların meydana gelmemesi için kullanılmaktadır. Kişinin şikâyetini olmasa dahi kullanmaya devem etmesi gerekir.