Yeni doğan bebeklerin yaklaşık 3/1’lik bir bölümünde doğumun ardından ilk haftalarda göz iltihabı olabilir. Genel açıdan bunun nedeni gözyaşı kanalı tıkanıklığıdır. Göz yaşı kanalı yeni doğan bebeklerde birkaç ay içerisinde kendi kendine açılır, bu yüzden birçok durumda tedavi gereği olan bir hastalık değildir.

Bebeğin gözü iltihaplanmadıysa, bebeğin göz kapağı civarında meydana gelen ve kuruyan sarı çapaklar yumuşak ve ılık bir su ile nemlendirilmiş bez sayesinde temizlenebilir. Bu işlem öncesinde elleri yıkamak gerekir. Bu konuya dikkat etmek sağlık açısından büyük önem taşır. Bebeğin gözü iltihap nedeniyle çok hassas ve duyarlıdır.

Bebeğin gözü temizlenirken papatya çayı kesinlikle kullanılmamalıdır çünkü papatya bebeğin göz mukozasını tahriş edebilir. Papatya çayı yerine siyah çay kullanmak daha iyi sonuçlar verir. Bununla birlikte anne sütü iltihap söken ve temizleyen bir etki oluşturur. Gün içerisinde birkaç defa bebeğin gözüne anne sütü damlatılabilir. Bu şekilde bebeğin gözü rahatlar ve temizlenir.

Bebeğin gözü sürekli yaşarıyorsa, göz kapağı birbirine yapışıyor, gözleri kırmızı ve şiş oluyorsa ya da bebeğin ağrısı olduğunu hissediyorsanız kesinlikle bir göz doktoruna götürerek muayene ettirmek gerekir. Doktor muayeneden sonra büyük ihtimal ile göz damlası vercektir. Fakat bu bebek içinde sizi içinde zor bir kullanım türüdür. Kullanmaktan korkmayın. Göz damlası bu tür bir sorun için çok etkilidir.

Muayene sırasında bakterilerin göz iltihaplanmasına sebep olduğu teşhisi yapılırsa, bebeğin gözü antibiyotik göz damlası ile tedavi edilir. Damla ile bebeğin gözünde herhangi bir problem kalmayacaktır.