Borsanın düşme sebebleri birden fazladır. Global pazarlarda ki konjektür değişiklikleri ola bilir, Dünya piyasalarında ki hızlı satışlar veya kötü gelişmeler bizim borsamızı etkileye bilir.

Bu genelde artık Global piyasalar bir biri ile bütün olduğu için eğer Avrupada veya ABD’de yanlış bir şey gidiyorsa büyük ihtimalle sizinde büyümenize ülke olarak kalkınmanıza etkiliyor olacağından borsalarda ki hisse senetlerinde düşmesi kaçınılmaz oluyor. Diğer taraftan yurt içerisinde gelişen politik olaylar savaş veya bazı emtiya ürünlerindeki yükselişler veya döviz ürünlerindeki hareketlenmelerde borsada düşüşleri getire bilir. Borsaların sevmediği bir taraf faiz oranlarının çok yükselmesi borsaların düşmesine sebeb ola bilir. Ama genel konjoktürde borsaların düşüşleri hem global piyasalara hem yurt içindeki politik iç gelişmeler ile alakalıdır.

Borsalardan ziyade hisse senetlerininde kendine özgü düşüşleri ve çıkışları ola bilir. Örnek olarak verirsek:  borsalar düşerken hisse senetleri pirim yapa bilir, bunun başka anlamları ola bilir piyasa içerisinde veya borsalar yükselirlen bazı hisse senetleri düşe bilir. Bu tamamen o şirketin hangi işle hangi alanla alakalı olduğuna bağlıdır. Ama genel konjöktürde bir bozukluk var ise endex olduğu için ağırlıklı ortalama hesapları olduğu için diyelim 300 tane hisse senedinin 30 tanesi yukarı çıka bilir ama 270’i aşağı düştüğünde genel konjöktüre uymuş ve borsaların düşmüş olduğunu görürsünüz. Ama hisse bazında bu farklılaşa bilir bir birinden ayrışa bilir bunlar tamamen o şirketin yaptığı iş ile alakalıdır. Ama düşüş konjöktürel, iç politik ve yurt içinde verilen kararlar ile alakalı bir şeydir.