Normal bir cildiniz varsa, bu cildi koruyabilmek için bazı basit kurallara uymak gerekir. Bu kurallar başında cilt bakımında tercih edilen malzemelerin özenle ve kaliteye göre seçmek büyük önem taşır. Zararlı kimyasal bulunan bazı makyaj malzemeleri ve sabunlar gözeneklerin yapısını bozup deride hasar oluşturabilir.

Normal ciltlerin kurumasına yol açan durumların en büyük sebebi kalorifer ile ısınan evlerdir. Havanın daima kuru kalması bir müddet sonra cildin zarar görmesin yol açar. Bunu engellemek için kalorifer petekleri üstünde bir kap su koyup havanın nemlenmesi sağlanabilir.

Cilde yaz mevsiminde yapılan en büyük hata bilinçsiz güneşlenmedir. Uzun süre güneşin altında kalınması, güneş ışınlarının dik geldiği öğlen vaktinde güneşlenmek ve korucu krem ve yağlardan yararlanmamak normal cildi kısa bir süre içerisinde etkiler.

Normal cilt yapısını korumak için beslenme büyük bir rol alır. Sürekli yağlı besinlerin tüketilmesi gözeneklerin hızlı bir şekilde yaşlanmasına yol açar. Dengesiz ve düzensiz beslenilmeden uzak durmak gerekir.

Kuru Cilt Bakımı Nasıl Yapılır

Genetik faktörlerin önüne geçilmediğini anlayarak sonradan uygulanan yanlışlara son vermek gerekir. Bunun içi yapılacak ilk şey bol miktarda sıvı tüketmektir. Su sürekli ilk tercih olması gerekir. Özellikle yaz mevsiminde uzun ara vermeden, sürekli su tüketmek gerekir.

Yaz mevsiminde dikkatsiz olan kişiler bronzlaşma hakkında da önlemleri almaları gerekir. Öğle saatlerinde güneşlenmemeli, diğer saatler içinde de etkili güneş kremleri ve koruyucu kremler kullanılması gerekir.

Kadınların kuru cilde karşı alabileceği son önlem, kozmetik ürünlerini cilt türüne göre seçmedir. Sert temizleyenlerin cilde zararı dokunabilir. Doğru nemlendiriciler uzun sürede kuru ciltteki problemi azaltabilir.

Karma Cilt Bakımı

Normal ve karma cildi bulunanlarda, yağlı cildi olanlara gibi cilt temizliğine dikkat etmeleri gerekir. Özellikle T bölgesi civarında yağlanma yüzünden siyah nokta ve sivilceye müsait olan karma cilt türü, bu bölgede meydana gelebilecek kötü görünümü düzenli bir temizlik ile kaybedebilirsiniz.

Günlük Bakım İçin;

1-   Uyanır uyanmaz cildi sakinleştiren maddeler içeren ürün ile temizleyebilirsiniz.

2-   Bu işlemin ardından alkolsüz tonik ile yüz silinebilir.

3-   Cilt nemini kaybetmeden antioksidan içeren serum tercih edilebilir. Cildin serumu yeteri kadar emmesi için kısa bir süre beklemek gerekir.

4-   Cilt serumu tamamen emdiği zaman vitaminli nemlendiriciyle cilt temizliği ve bakımı bitirilir. A vitamini içeren kremler tercih edilmelidir.

5-   Dışarıya çıkmadan yüksek faktörlü güneş koruyucu kremler kullanabilirsiniz.