Son dönemlerde salgın haline gelen grip sorunu, her insanda yüksek ateşe sebep oluyor. Çoğunlukla bebekleri bulunan aileler, ateş ile gelen havale nedeniyle büyük endişe içerisine düşüyorlar.

Bebeğin rahatsızlığını anlayabilmek o kadar kolay değildir. Dertlerini anlatmak için sadece ağlarlar. Genellikle huzursuz ve fazla ağlayan bebekte ağlama bir ipucu olarak görülür. Bebeğin uyuma, yeme ve içme alışkanlığında büyük oranda değişme varsa, çocuğun hasta olduğu düşünülür. Her rahatsızlık ateş yükselmesine sebep olmasa bile, bebeklerde ve ufak çocuklarda infeksiyon rahatsızlıkları da sürekli görülebildiği için, rahatsızlıkların büyük bir bölümüne yüksek ateş olur. Bu yüzden bebeğin ateşinin ölçülmesi onun sağlığı hakkında bilgi verir. Cildin terli ve bebeğin hareketli olması sebebiyle, koltuk altı yerine makat bölgesinden ateş ölçülmesi gerekir.

Bebeğin makattan ölçülen ateş 38 derece üzerindeyse, o bebekte yüksek ateş vardır. Fakat genellikle ateşin fazla olmasından daha çok bebeğin genel sağlık durumu daha büyük önem taşır. Ateşi normale yakın ancak halsiz, sürekli uyuyan, yemek istemeyen ve sütü reddeden bir bebek, 39 derece ateş olmasına karşın, canlı hareketli bir bebeğe göre hastadır. İki aylıkken küçük bir çocuğun ateşi 38 dereceden fazla ise doktora götürülmesi gerekir.

Yüksek Ateş Tehlikeleri;

Vücut ısısının fazla olması savunma mekanizmasından birisidir. Vücutta bakteri veya virüs türü bir rahatsızlık etkeni olduğunu ve vücudun bu duruma karşı tepki gösterdiği anlaşılır. Ateş yükselmesi durumunda rahatsızlık etkenleri görevlerini sürdürmez ya da ölür. Bu yüzden ateşin yükselmesi hasta kişiye faydalıdır. Fakat yüksek ateşin sürmesi, vücudun rahatsızlığı yenemediği anlamına gelir. Rahatsızlığın sürmesi organlarda kalıcı bir sorun oluşturabileceği için müdahale gerekir.

Havale Nedir;

Beyin hücresinin normal dışı bir aktivite göstermesiyle meydana gelen, vücutta istemsiz kas kasılmasına havale ismi verilir.