İlkbahar ve kış ayları çocukların sağlığını önemli ölçüde tehdit eden bulaşıcı rahatsızlıkların meydana gelmesi için uygun bir zamandır. Önceden salgın şeklinde görülen bulaşıcı hastalıklar, yüzlerce çocuğun ölümüne yol açıyordu. Günümüzde bulaşıcı rahatsızlıkların büyük bir bölümüne karşı geliştirilen aşılar vardır. Fakat her çeşit enfeksiyona karşı savaş verebilen bir aşı yok. Bu nedenle sürekli karşılaşılan enfeksiyon belirtileri bilinirse, rahatsızlığın daha ciddi olması önlenebilir.

Çocukların enfeksiyonlarının büyük bir bölümüne sebep olan virüsler sebep olur. Ancak bazen bakterin de bulaşıcı rahatsızlıklara sebep olabileceği belirtilir. Bakterilerin normal şartlarda insan vücudunda kaldığı ancak bazen fazla miktarda artarak enfeksiyona sebep olabilir.

Boğmaca Hastalığı; Nezle ile başar, gözde sulanma, hapşırma ve burun akıntısı ile devam eder. Gece rahatsız eden öksürük nöbetleri oluşur. Ardından öksürük, sürekli ve kusmaya sebep olarak devam eder. Öksürük seslidir ve tekrarlayıcıdır. Çocuk, öksürmeden sonra inilti türünde ses çıkartabilir. Öksürme yüzünden zorlukla nefes alan çocuğun cilt renginde morarma olabilir. Bu yüzden havale geçiren çocuklarda vardır. Bu rahatsızlığa yakalanmış ve çoğunlukla ilk 6 aylık dönemde bebekler ciddi tehlikeler ile karşı karşıya kalabilirler.

Kabakulak; Kulak altı ve önünde yer alan bezlerin şişmesi ve iltihaplanmasıyla oluşan bir tür hastalıktır. Oluşan şişme yüzünden çocuk yemek yediği sırada güçlük çekler. Yüksek ateş, miden bulanması, baş ve karın ağrısı ya da öksürme gibi belirtileri vardır. Yaklaşık 2 hafta gibi bir kuluçka süresi bulunan rahatsızlıkta, bulaşıcı süre; yüksek ateş ile başlar ve kulaktaki şişme bitene kadar devam eder.

Kızamık; Kızamık oldukça bulaşıcı bir enfeksiyon rahatsızlığıdır ve diğer rahatsızlıklara oranla tehlikeli ve ağır ilerler. Çocuklarda öksürme ve ateşlenmeyle birlikte gözde kızarma, akıntı veya çapaklanma olur. Boyun ve alın kısmında oluşan deri döküntüleri, hızlı bir şekilde bütün vücuda yayılır. Hastalığın kuluçka süresi 2-3 hafta civarındadır. Bulaşıcılık, döküntü bitene ya da kuruyana kadar sürer. Kızamık sürekli ortakulak iltihabı ve zatürree gibi rahatsızlıklara sebep olabilir.

Kızamıkçık; Hafif bir şekilde ilerleyen bir rahatsızlık olduğu için çocuklarda tehlikesi yoktur. Vücudun bazı kısımlarında sivilceleşme oluşur, fakat bu sivilceler kızamıktaki gibi belirgin bir hal almaz. Ateşle birlikte göz sulanması, burun akması ve öksürme görülür. Kuluçka süresi 2 hafta kadar devam eder, bulaşıcı dönemi deride dökülme başlamadan 1-2 gün öncedir.

Kızıl; Özellikle kasıklarda oluşan, boyun ve kolda artan kızıl renkli döküntüler ile belli olur. Hasta kişinin dil rengi frambuaz rengine döner. Bununla birlikte yüksek ateş, iştahsızlık, boğaz ağrısı ve mide bulanması görülmektedir. Yaklaşık 1-7 gün kuluçka süresi vardır.

Suçiçeği; Bahar ve kış aylarında en fazla görülen hastalıklardan birisidir. 3-10 Yaş arasındaki çocuklarda en fazla görülen rahatsızlık, halsizlik belirtisi ile başlar. Birkaç gün sonra yüksek ateş, öksürme ve nezle görülür. Daha sonra vücudun farklı bölgelerinde, içerisi su dolu pembe tanecikler oluşur ve kaşıntıya yol açar. Yaklaşık 2-3 hafta kuluçka süresi vardır ve taneler dökülene kadar bulaşıcı özelliği vardır.

Grip; Soğuk algınlığı türünde bir çeşit virüs hastalığıdır. Rahatsızlık hapşırma ve öksürme ile bulaşır. Rahatsızlığı başka bir insana bulaştırma riski vardır. İlk döneminde yüksek olur. Çocuk gribe yakalanmasından 2-3 gün sonra eklem, baş ve boğaz ağrısı, öksürme, nezle, mide bulanması, ishal, kusma, titreme ve yüksek ateş görülür. Bu dönem içinde çocuğa bol miktarda sıvı ve C vitamini verilmelidir.

İshal; Çocuklarda ishale yol açan faktörlerin başında viral enfeksiyonlar yer alır. Rota virüsünün sebep olduğu ishal rahatsızlığında, genellikle virüs bağırsak veya mideye yerleşmektedir. İshal ile beraber kusma görülür, kusma ve ishal yüzünden vücut su ve tuz kaybı yaşar. İshal başladığı zaman kaybedilen sıvının telafisi yapılması gerekir.

Göz İltihabı; Gözde kızarma, ağrı, çapaklanma ve kaşıntı oluşur. Göz iltihabı ile beraber yüksek ateş, göz civarında şişme ve kızarma söz konusu ise bir doktora başvurulması gerekir.

Orta Kulak Enfeksiyonu; Nezle veya gripten sonra kulakta ağrı olabilir. Bebekler, kulağının ağrıdığını sizlere söyleyemez. Fakat fazla huysuz, uyku sorunları, kulak akıntısı, ateş orta kulak enfeksiyon belirtileridir.