Deri kanseri bütün kanser türler arasında en fazla görülenlerindendir. Deri kanserinden korunabilmek için yapılması gereken tek şey güneşten korunmadır. Güneşe fazla maruz kalınması deri kanserinin başlıca sebebidir. Daha az görülen nedenleri ise tıbbi ve endüstriyel X ışınlarına maruz kalınması, yanık ve yara izleri bırakarak iyileşmiş cilt rahatsızlıkları, kömür katranı ya da arsenik içermekte olan maddelere maruz kalınması ve ailede cilt kanseri hikâyesi olmasıdır. Açık teni olup güneş yanığını ihmal eden insanlar, yüksek risk grubuna girerler. Güneş ışınları deri kanserine yol açan en büyük neden olduğu için koruyucu önlemler alarak güneşten uzak durmak gerekir.

Güneşten koruyucu kullanımına çocukluk zamanında başlanmalıdır çünkü hayat boyu güneşe maruz kalmanın yüzde 80’i 18 yaş altında olur. 6 Ayın altında olan bebekler uzun süre güneşe maruz kalmamalı, kalacaklarsa güneşten koruyan ürünler kullanılmalıdır.

Erken tanı cilt kanseri tedavisi için en önemli adımdır. Deriyi belli dönemlerde muayene etmek gerekir. Eğer benlerdeki büyüme değişiklik gösterirse, deride renk değişmesi ve iyileşmeyen yaralar söz konusu ise dermatoloji uzmanına başvurmak gerekir.

Kanser Öncesi Deri Bulguları

Aktinik keratozlar genellikle güneş ışınına marız kalan açık tenli insanların sırt, el, yüz ve kollarında görülen küçük üzerleri pullu olan lekelerdir. Tedavisi yapılmazsa deri kanseri olabilir. Erken dönemde bulunursa buz tedavisiyle çıkartılabilir. Kemoterapi ilaçlarını kapsayan krem ya da losyonlar tercih edilebilir, kimyasal peeling, dermabrasyon, lazer tedavisi ya da klasik cerrahi sayesinde tedavisi yapılabilir.

Deri kanseri Türleri

3 Tür der kanseri vardır. Bunlar;

Bazal Hücreli Karsinoma; Bu kanser türü özellikle deride ufak etki kabarma halinde sürekli yüz, el ve boyunda meydana gelir. Arada bir gövdede kırmızı yama şeklinde alanlar olabilir. Genellikle açık tenli insanlarda görülür. Bu kansere maruz kalan insanlar açık tenli ve renkli gözlülerdir ve güneş yanığına karşı eğilimleri vardır. Bu tümörler hızlı bir şekilde yayılmaz. 1-2 Santimetre boyutuna gelmeleri için aylar geçmesi gerekir. Tedavisi yapılmaz ise kanserili bölge kanamaya başlar, üstü kabuk bağlar. Bazen iyileşerek tekrarlama özelliği verir. Bu kanser türü nadiren diğer organlara sıçrama yapmasına karşın, derinin altında yer alan kemiğe yayılabilir ve kanserli olan dokunun yakınındaki dokulara zarar verir.

Squamöz Hücreli Karsinoma;  Bu kanser türü deride kabarma ya da kırmızı kabuğu olan yaralar halinde görülür. Squamöz hücresel karsinoma açık tenli insanlarda en çok görülen 2. kanser türüdür. Kulak, yüz, ağız ve dudakta ortaya çıkar. Az da olsa esmer insanlarda da görülebilmektedir.

Melanom; Bütün deri kanseri türleri arasında en öldürücü olanıdır. Bazal hücreli ve squamöz hücreli karsinoma da olduğu gibi melanom türünde de erken tanı ile tedavi şansı artış gösteriri.

Deriye renk veren madde üretmekte olan melanosit adı verilen hücrelerde başlar. Melanin deriye renk verir ve güneşten korur. Melanom hücreleri melanin üretimini sürdürür ve bu yüzden kanser bölgesi kahverengi ya da siyah olur. Ancak melanom kırmızı ve beyaz da görülebilir.

Melanom yayılma özelliği verdiği için kesinlikle tedavi edilmesi gerekir. Hiçbir şekilde belirti vermeden hızlı bir şekilde büyüyebilir. Genetik bir ben olarak ya da kahverengi ben üstünde veya civarında ortaya çıkabilir. İnsanlar ciltlerindeki benlerin yerleşiminden ve biçiminden haberdar olmalıdır. Bunlar üstünde oluşan değişme ve yeni ben çıkışı fark edilmesi gereklir. Yapılacak en önemli hareket ciltteki benlerde bir değişiklik olduğu zaman dermatoloji uzmanına başvurmaktır.