Net bir ağız bakımı için sadece dişlerin fırçalanması yeterli olmaz, çünkü diş fırçalama ile dişlerin bütün ara yüzüne ulaşma sağlanamaz. Diş ipi kullanımı, diş eti rahatsızlıkları ile baş etmede ve ağız sağlığının korunmasında yardım eden bir işlemdir.

Diş ipi kullanımı her insan bilmez. İnsanın aklına diş ipini nasıl kullanırım ve daha etkili diş ipi kullanımı için ne yapmam gerekir gibi sorular geliyor.

Diş ipi her iki elin başparmağı ya da işaret parmağı arasında gergin tutulup dişlerin arasına girilerek, temizlenmesi olarak yapılır. Köprü gövdelerin de ise gövde altına gidebilecek türde üretilen ipler ile gövden altı temizlenmektedir. Diş ipi kullanımı yapılırken diş etine zarar vermemesine dikkat edilmesi gerekir. Bu tarz ürünlerde yapılmakta olan temizlik ile birlikte 6 ayda bir defa diş hekimi kontrolü yaptırılması gerekir.

Diş İpinden En İyi Sonuçları Almak İçin;

1-      Ortalama 40 cm’lik diş ipi alıp, ipliğin büyük bir kısmını orta parmak civarına sarın ve kullanabilmek için dört ya da beş cm’lik ipi açıkta bırakın.

2-      Diş ipini, işaret parmağı ve başparmak arasında gergin bir halde tutup dişlerin arasında yavaşça aşağı ve yukarı hareket ettirin.

3-      İpliği bütün diş yüzeyinde yavaşla gezdirin ve ipin diş etinin çizgisini geçtiğine emin olmak gerekir. Diş ipini kesinlikle zorlamayın, aksi halde hassas olan dişeti dokusu kesilmesi  ya da doku ezilmesi olabilir.

4-      Dişten dişe geçilirken diş ipinin temiz kısmını kullanın.

5-      Diş ipini çıkartabilmek için, ipliği dişten yukarı ve dışarı taşıyabilmek için aynı şekilde ileri geri hareketler yapılmalıdır.

Hangi Diş İği Kullanılmalıdır?

İki tür diş ipi vardır. Bunlar naylon diş ipi ve PTFE diş ipidir.

Naylon diş ipi, mumsuz ve mumlu olarak farklı aroma da satılır. Bu tür diş ipi birden çok naylon telden meydana geldiği için, özellikle birleşme yerleri sıkı olan dişlerin arasında aşınabilir veya yırtılabilmektedir. Daha pahalı olması ile birlikte, tek filamanlı iplik, sıkışık diş arasında dahi dişler arasında daha kolay bir şekilde kayar ve yırtılmalara karşı direnç gösterir. Doğru kullanıldığı zaman,  her iki dişi ipi de plak ve kalıntıların çıkartılması için uygun türdedir.