Günümüzde kullanılmakta olan dolgu maddelerini büyük bir bölümü sadece dişe tutunur ve hiçbir şekilde yapışmaz. Bu yüzden diş doktorları dolgu yaptığı sırada bazı tutucu önlemler almaktadır. Yapılan bu önlemler, özel tutucu oyukların hazırlanmasıyla sağlanır. Dolgu yapılırken ana kural olarak net bir oyun hazırlanır ve dişe yapılacak olan dolgu ile çürümende önceki doğal hali yeniden verilmeye çalışılır.

Hangi Dolgu Maddeleri Seçilir

Dolgu maddesi seçilirken diş doktorları maddenin arka dişlerde çiğneme basıncına dayanması; ön dişlerde mümkün olabildiği kadar anlaşılmaması ve dişe ve diş özüne zararı dokunmaması göz önüne almaktadırlar.

En Çok Kullanılan Dolgu Türleri

Amalgam ( Metal ) Dolgular

Oldukça dayanıklı ve ekonomik bir doktor maddesidir. Ancak görünümü pek estetik değildir. İçerisinde % 70 gümüş, %23 kalay, az oranda da çinko ve bakırdan meydana getiren tozun civa ile karıştırılması ile hazırlanmaktadır. Karışım diş doktoru tarafından hazırlanmış oyuğa dökülür ve dolgu birkaç saat içerisinde sertleşir. Özellikle azı dişi için günümüzde tercih edilen en iyi dolgu maddesidir.

Porselen Simanlar, Kompozitler;

Estetik dolgu maddesidir. Ancak metal dolgu kadar dirençli değildir. En fazla ön dişlere yapılan bir dolgu çeşididir.

İnley Dolgular;

İnley diş dolgusu, bir tür döküm dolgusudur. Dolgu için şekil verilen oyuğun ölçüsü alınır. Daha sonra laboratuarda altın ya da porselenden yapılır ve dişe yapıştırılmaktadır. Özel bir tekniktir ve hassas bir çalışmaya gerek vardır.

Kompozit dolgu, diş renginde olduğu için beyaz dolgu olarak da isimlendirilir. İlk geliştirildiği zaman sadece ön dişte kullanılmasına rağmen, zaman içerisinde çiğneme gücünü dayanıklılığı çoğaltarak, aşınma oranları azaltıldığı için, günümüzde arka dişlerde de kullanılabilir.

Kompozit Dolguların Avantajları;

1-      Kompozit dolgunun en büyük avantajı estetik oluşudur.

2-      Dolgunun yapımından sonra hemen cilalanmaktadır.

3-      Sadece çürüklerin onarılması için değil, diş rengini ve şeklini değiştirip, kozmetik uygulamalar için de tercih edilebilir.

Kompozit Dolgunun Dezavantajları

1-      Kompozit dolgu tabaka halinde yapılır ve özel bir ışık sayesinde sertleştirilir. Bu yüzden amalgam dolguya oranla yapımı daha uzun zaman alır ve zordur.

2-      Fiyatı metal dolguya oranla pahalıdır.

Dolgu Yaptırırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

1-      Yapılacak geniş dolguda ısırma sırasında dikkat etmek dolgunun ömrünü artırır.

2-      Kompozit dolgular güzel cilalandığı zaman, zaman içerisinde içecek ve yiyeceklere bağlı renk değişimi görülebilmektedir.

3-      Metal dolguda görüldüğü gibi, dolgunun yapımını takiben 2 saat yemek yememe gibi bir sınırlandırma olmaz.

4-      Aşınma yüzünden restore edilmekte olan dişlerde, fazla sert diş fırçası kullanılmamalı ve fırçalama yoluna dikkat edilmesi gerekir.