Riski yaratacak durumların yol edilmesiyle rahatsızlıktan korunulabilir. Risk faktörlerinin bazıları birbiriyle alakalı olduğu için riskin düzeltilmesi diğerlerinin de olumlu olarak değişmesine yardımcı olur.

Sigara İçilmesi;

1-      Sigaranın bırakılması korunmak için büyük önem taşır.

2-      Sigarayı bırakan bir insanda rahatsızlığın görülme ihtimali zamanla azalmaktadır. Sigarayı bırakmak için bu konu hakkında özelleşen merkezlerden yardım alınabilir.

Diyet Ve Doğru Beslenme

1-      Günde alınmakta olunan yağ oranı günlük enerji ihtiyacının ortalama yüzde 25-35’ini geçmemesi gerekir.

2-      Alınmakta olan yağın türü büyük önem taşır. Doymuş, kısmen doymuş ve doymamış yağ olarak 3 tür yağ bulunur. Doymuş yağlar, kırmızı et, margarin ve yağı alınmayan süt ürünlerinde vardır. Yarı doymuş yağlar zeytin ve kanola yağlarıdır. Doymayan yağlar omega-3 yağ asidi içermektedir. Derin deniz balıkları ve bitkisel yağlarda yer alır.

3-      Doymuş yağların kalp damar rahatsızlığını artırdığı bilinir. Bu yüzden doymamış yağları tercih etmek gerekir. Sürekli balık yenilmesi önerilmektedir.

4-      Siyah üzüm ve siyah çayın riski azalttığı düşünülür. Yüksek lif içeren besinlerin alınması gerekir. Sebzeler, domates, mandalina ve portakal gibi sebzeler riski azaltabilir.

Obezite; Çok olan kilonun verilmesi rahatsızlık ihtimalini azaltır. Şişmanlıkla baş etmek için egzersiz ve uygun diyet yapmak büyük önem taşır.

Kan Yağının Yüksek Olması; Sigaranın bırakılması, doğru beslenme, ilaçlar, şişmanlık oranın azalması ve egzersizle kan yağları düşürülebilir.

Kan Basıncının Yüksek Olması; Kan basıncı azalması rahatsızlık ihtimalini de azaltır. Sağlıklı bir şekilde egzersiz, diyet, tuzsuz beslenme ve kilo vermek gibi hayat tarzı düzenlemesiyle kontrol altına alınabilir.

Diyabet; Şeker rahatsızlığının kontrol edilmesi kalp damar rahatsızlığı ihtimalini azaltmaktadır. Bu yüzden düzenli egzersiz, doğru beslenme ve ilaçlar dikkate alınmalıdır.