Kalp krizi bir yandan her ne kadar en fazla görülen ölüm sebepleri arasında bulunuyor olsa bile, diğer taraftan kalp krizini engellemek sağlıklı bir hayat tarzı ile kolay bir şeydir. Bu yüzden kalp krizi riski meydana getirecek durumlarda, örneğin sigara ve aşırı kilo, ayrıca yüksek tansiyon gibi problemlerin sorunsuz bir şekilde tedavi ettirilmesi kalp krizi önlemek için büyük önem taşır.

Kalp krizi, kroner arterin veya damar tıkanmasıyla oluşan bir rahatsızlıktır. Tıkanan damarlar normal şartlarda kalbi gerekli besin maddeleri ve oksijen ile besler. Kalp krizi esnasında kan pıhtılaşması sebebiyle damarlarda birisinin tıkanmasına sebep olur, bu yüzden kan damardan geçemez.

Kanın geçmemesi kalbin yeteri kadar oksijen ve besin maddesi alamaması anlamı taşır. Oluşan bu eksik beslenme kalp kasının dokusunda bir problemle oluşmasına sebep olur ve bu durum dokuların bir bölümünün ölmesine yol açar

Daralan veya hasar gören damar yüzünden kalbin kan dolaşımında bir bozulma olduğu zaman kalpte kroner bir rahatsızlık olduğundan bahsedilir.

Kan yağı, sigara, kilo fazlalılığı, stres ya da yüksek tansiyon gibi durumlar kalp krizi risk faktörler arasında en önemlileridir. Bu yüzden bu risk faktörlerinden uzak durulmalı ya da bu risk faktörlerini önleyerek kalp krizi riskinin önüne geçilmesi zor değildir.

Sağlıklı ve dengeli beslenildiğinde, zararlı maddelerden uzak durulduğu zaman, stresten uzak durarak rahat bir hayat sürdürüldüğü ve yeteri kadar hareket edildiği zaman kalp krizi riski büyük oranda yok olur.