Kalp pilinin takılması için hasta ya da yakınlarından bilgilendirilmiş onam alınmaktadır.

Geçici Kalp Pişi Nasıl Takılır

Geçici kalp pili, genelde hastalar ilişkili kalp sorunları yüzünden hastanede yattıkları zaman gerçekleştirilmektedir. İşlem hastanın odası ya da kateter laboratuarında yapılır. Gerek duyulursak sakinleştirici ve o bölgeye uyuşturucu yapıldıktan sonra boyun ya da kasık civarına ufak kılıf yerleştirilir. Jeneratörden gelmekte olan elekrod bu kılıfın içerisinden geçip kalbe gider. Gerek duyulursa elektrodun kalpte uygun yere yerleştirilmesi için x ışınlarıyla bu sağlanır. Dışarıdaki kalp pili uygun olan bir bölgeye sabitlenir. Hastalar bu cihaza dokunmamalıdır ve geçici pil kullanımı süresi boyunca kendilerini kısıtlamaları gerekir.

Kalıcı Kalp Pili Nasıl Takılır

Kalıcı kalp pili daha kanlı bir uygulamadır ve ufak cerrahi bir işlem olarak görülür. Kalıcı kalp pili, kardiyak kateterizasyon laboratuarında, elektro fizyoloji laboratuarında, hastanelerde ameliyathanelerde ya da ayaktan hasta cerrahisi kısmında yapılabilir.

Kişini kalp hız ve basıncının monitörüze edilmiş olduğu bu uygulamada kişiye bölgesel uyuşturucu uygulanır. Uygulama bölgesi tıraşlanır ve temizlenir. Kalp pilinin yapılması istendiği bölgeye göre iki yöntemden birisi kullanılır.

Kalp pili eğer göğüs duvarına takılacaksa ufak bir cerrahi cep yaratmak için köprücük kemiğinin hemen alt kısmına ufak bir kesi uygulanır. Jeneratörden gelmekte olan kablolar üst göğüs bölümündeki bir toplardamardan geçirilip görsel açıdan x ışını ile sağ atriyuma ya da sağ ventriküle takılır. Elektrodun uç bölümü özel vida şekilli ucu ile kalbin iç yüzüne tutturulur.

Eğer birden çok elektrod bulunuyorsa işlem tekrarlanmaktadır. Jeneratör, köprücük kemiği altından açılan cebe koyulur. Yerleştirmeden sonra deri dikişi kapatılır. Bu şekilde pile ait herhangi bir şey dışarıdan bakıldığı zaman görülmez. Bütün işlem ortalama 1 saat devm eder.

Kalp Pili Takıldıktan Sonra;

1-      Yerleştirme işleminden kısa süre sonra, cihazın düzgün yerleştirildiğini kontrol edebilmek için göğüs röntgeni çekilir. Göğüs üstüne onulan programlama cihazıyla kalp pili programlanması yapılabilir. Bu işlem esnasında hasta herhangi bir şey hissetmez.

2-      Hasta yaşına ve genel sağlık durumuna bakılarak kalıcı kalp pili işleminden sonra kısa süre hastanede yatmak gerekir. İşlemin ardından sonraki dönemde hastanın uygun aktivite düzeyine yönelik olarak doktor tarafından öneriler verilir.

3-      Dikiş yerinin kapanmasından sonra dikiş bölgesinde belli bir süre sertlik görülebilir. Fakat yara iyi oldukça sertleşme kaybolur. Enfeksiyona bağlı bir işaret söz konusu ise hemen işlemi yapmış olan doktora bildirmek gerekir. Dikiş yeri tam anlamıyla iyileştiği zaman hasta dikiş yerine dikkat edip o bölgeyi kurulayarak yıkayabilir.

4-      İşlem ortalama bir yada iki hafta sonra hasta kontrole gitmelidir. Kontrolde gerek duyulursa dikişler alınır, dikiş yeri enfeksiyon belirtileri açısından incelenir.