Çok basit bir mantığı vardır opsiyon’un, opsiyon aslında bir hak zaten opsiyon dediğinizde yaparım veya yapmam diyorsunuz ve siz bu hakkı alıyorsunuz. Bütün Dünya türev ürünlerinin en basit olarak bir alım opsiyonları ve satım opsiyonları olarak ikiye ayırırsak.

Bir alım opsiyonu söz konusu türev ürününü alma hakkını ala bilir veya sata bilirsiniz. Satım opsiyonu ise yine o söz konusu ürünü alma veya satma hakkında konuşur. Fakat satım opsiyonu yaptığınızda, alım yapan kişi satım opsiyonunu düşüne oynuyan kişidir. Alım opsiyonunu alan kişi fiyatları yükselişine oynuyan kişidir. Sizin o malı alma hakkınız vardır.

Burada haklar ve yükümlülükler esas farkı ortaya çıkartır. Bir alım opsiyonunda alım opsiyonu alan kişinin o malı zamanı geldiğinde alma hakkı vardır yükümlülüğü yoktur. Ama alım hakkını satan kişi eğer alım hakkını alan kişi alım hakkını kulanmayı seçerse o malı satmakla yükümlüdür. Dolayısıyla bir opsiyonu alıcı ila satıcı arasındaki fark risktir. Alıcının riski sadece başta o hakkı alırken ödediği bizim opsiyon primi diye tabir ettiğimiz küçük depozito diye varsayalım. O ödediği miktar ila sınırlıdır halbuki satıcının riski opsiyonu açıktır. Çünkü fiyatlar nekadar çok yükselirse ben alım hakkımı okadar cabuk kullanılırm alıcı olarak, kullanmaya gittiğimde satıcının onu kullandırmakla yükümlü olduğunu düşünürsek riski sonsuzdur burda. Opsiyonlar vadeli işlemlere nazaran daha karmaşıktır, dolayısı ila opsiyon işlemi yapacak yatırımcının bir kere vadeli işlemler türev ürünlerinin doğasını çok iyi anlaması gerekirki daha sonra opsiyonlara girsin.