Bayanların rahmi gövde ve rahim ağzı bölümlerinden meydana gelir. Rahim ağzı, rahmin doğum esnasında genişleyip bebeğin dışarıya çıkmasını sağlayan bölümdür. Bu bölümü meydana getiren hücrelerin anormal bir şekilde bölünmesi ve üremesi sonucunda rahim ağzı kanseri meydana gelir.

Rahim ağzı kanseri, jinekolojik tümörler arasında sağlıklı bayanlarda yapılacak düzenli taramayla önlenebilen bir kanser türüdür. Yapılması çok kolay olan Pap-smear testiyle rahim ağzında kansere dönüşme ihtimali yüksek olan hücreler bulunur.

Bulunan bu hücreler kansere dönüşmeden tedavi edilmesiyle tam iyileşme gerçekleşebilir. Rahim ağzı kanseri meydana geldikten sonra lenf bezine, civar organlara ve kan damarları yardımıyla uzak olan organlara yayılabilir.

Rahim Ağzı Kanseri Risk Faktörleri

Cinsel yol ile bulaşmakta olan hastalıklarında başında yer alan AIDS virüsü HIV ve HPV infeksiyonlar rahim ağzı kanseri oluşumunun en büyük risk faktörleridir. Sigara içmek, fazla insan ile cinsel beraberliğe girmek, cinsel yaşamın erken yaşta başlaması diğer risk faktörleri arasındadır.

Tedavisi

Rahatsızlığın yaygınlığı tedavinin nasıl yapılacağını belirlemektedir. Rahatsızlığın evresine bakılarak cerrahi müdahale, radyoterapi ve radyoterapi ile beraber kemoterapi ya da sadece kemoterapi yapılabilir.

Cerrahi tedavi uygulaması rahim ağzı civarında sınırlı kısımlara yapılabilir. Bu işlem tümör boyutuna göre ufak cerrahi tekniklerden biyopsi, bütün rahim, rahim ağzı ve lenf bezlerinin alındığı büyük cerrahi yollara kadar değişiklik gösterir.

Radyoterapi, rahim ağzı kanserinin her evresinde yapılabilecek bir uygulamadır. Rahim ağzında sınırlı sayıda tümörlerde cerrahi ya da radyoterapiyle tedavi oranı benzerdir. Bununla birlikte radyoterapinin ektisini çoğaltmak için radyoterapi ile beraber kemoterapi de yapılabilir.

Rahim Ağzı Kanseri Erken Tanısı

Cinsel hayatın başladığı andan sonra kadınlar her sene düzenli olarak bir kadın-doğum uzmanı tarafından muayene edilmesi gerekir. Düzenli aralıklar ile rahim ağzı ve hazne akıntısından alınmakta olan örnekler patolog tarafından inceleme altına alınır. Bu şekilde kanser meydana gelmeden ya da çok erken evrede tanı koymak mümkün olabilir. Erken tanı konulabilen kadınlar da tamamen iyileşme görülür.