Cilt hücrelerinin fazla hızlı bir şekilde yenilenmesine yol açan ve özellikle cilt hücresinin sürekli olarak meydana getirdiği yerlerde pul halinde dökülme ve kırmızı plak halinde kendisini belli eden bir rahatsızlıktır. Sedef hastalığının kesin sebebi bilinmemektedir ve hastalığın bulaşıcı özelliği yoktur.

Sedef Hastalığı Nedenleri

Sedef hastalığının tam sebebi bilinmiyor. Sedef rahatsızlığının görülme riski genetik etkenlere ve enfeksiyona, güneş yanması ya da ilaçlar gibi dış etkenlere bağlı bir durumdur. Yapılmış olan araştırmalarda, bir takım genlerin sedef rahatsızlığı riskini artırdığı fakat genetik açıdan sedef rahatsızlığına yatkın olan bazı insanlarda rahatsızlığın hiçbir zaman meydana gelmediği belirlenmiştir.

Sedef Hastalığı Risk Faktörleri

Sedef hastalığı, hem kadın hem de erkeklerde her yaş grubunda karşılaşılabilen bir problemdir. Fakat yetişkin insanlarda daha fazla görülür. Sedef rahatsızlığında en önemli risk faktörü genetik yatkınlık halidir. Alide yakın bir insanda sedef hastalığı söz konusu ise, sizde de olma ihtimali çok fazladır. Sedef hastalarının 3/1’lik bir bölümünde kan bağlantısı sebebiyle bu rahatsızlığa yakalandığı bilinir. Çevresel etkenler de büyük önem taşır. Soğuk iklimlerde yaşamakta olan insanlarda sedef hastalığının görülme ihtimali çok daha fazladır ve genelde erken yaşlarda meydana gelir.

Sedef Hastalığı Belirtileri

Deri üzerinde kuru, kırmızı plaklar sedef hastalığının en önemli belirtileridir.Deri kendisini normalden daha fazla hızlı bir şekilde yeniler ve bunun sonucunda fazla deri hücresi kalın katman meydana getirir .Sedef hastalarının hemen hemen yarısında, tırnakta çukur, pul halinde dökülmez ya da renk değiştirmeye sebep olan düzensiz tırnak büyümesi görülmektedir. Sedef hastalarının az bir kısmında ise artrit belirtileri görülebilmektedir.

Sedef lekeleri ufak kırmızı tümsek halinde çıkar ve daha sonra büyük plaklara dönüşüp pul halinde dökülme görülür. Rahatsızlığın görüldüğü yerler genelde simetriktir. Yani bedenin iki tarafında da aynı yerde meydana gelir. Yüz, kafa derisi, bacak, el, kol, ayak, kasık ve derinin kıvrımlı yerlerinde görülür.

Sedef Hastalığı Tedavisi

Tedavide ana amaç iltihabi durumu önlemek ve derinin kabuklanarak dökülmesini kontrol altında tutmaktır. Nemlendiren krem ve losyonlar deri üstünde pulların önlenmesine ve kaşıntının kontrol altında tutulmasına yardım eder. Sedef rahatsızlığı tedavisinde özel bir diyet yapmaya gerek yoktur.

Tedavi, kişinin genel sağlık durumu, yaşı, hayat tarzı ve sedefin evresine bakılarak planlanmaktadır. Farklı tür tedavilere gerek duyulabilir ve doktorun vereceği kontrollere uymak gerekmektedir. Doktor, rahatsızlık olan deri üstünde uygulamak için kortizon türü ürünler, yapay D vitamini, katran ya da antralin içermekte olan ilaçlar yazabilir.