Tırnak mantarı, hormonal sorunlar, ayak bakımının az yapılması, yetersiz beslenme, şeker hastalığı, kan dolaşımı sorunları ve bağışıklık sisteminin zayıf olduğu zamanlarda görülen bir problemdir.

Nedenleri;

1-      Şeker hastalığı

2-      Ayakların çok terlemesi

3-      Ayağı vuran ve sıkan ayakkabılar

4-      Hijyen şartlarına uyulmadan uygulanan pedikür ve manikürler

5-      Kan dolaşımı sorunları

6-      Yaşlanma

7-      Yetersiz beslenme

8-      Bağışıklık sisteminde zayıflama

9-      Bağışıklık sistemine baskı yapan ilaçlar ( kemoterapi tedavsi )

Batılı toplumlarda görülme sıklığı % 2-13 arasında bulunan tırnak mantarı, Ülkemizde sağlık ve temizlik şartlarının az olması nedeniyle çok fazla görülür. En fazla ayak baş parmağı ile ona komşu olan tırnaklarda görülmekte olan mantar, gereken bakım yapılmadığı zamanlarda diğer tırnaklara da yayılabilir. Tırnağın kepeklenmesi ve tırnak plağında kalınlaşmaya yol açabilen tırnak mantarında, tırnak zaman içerisinde doğal renginden değişik bir görünüm kazanır ve tırnakta ağaç kökü gibi bir görüntü meydana gelebiliri

Tırnak Mantarı Tedavisi

Tırnak mantarı tedavi esnasında tırnak cilası, krem ve eriten bantlar gibi ürünler kullanılabilir.

Tırnak Mantarı Tedavi Yöntemleri;

1-      Cerrahi uygulamalar

2-      Lazer tedavisi

3-      Deriye yapılan yöntemler

4-      Ağız yolu ile alınan ilaçlar

Tırnak Çekilmesi

Yüzeysel olan mantar probleminde tırnak çekilmesi, mantar tek tırnakta olduğu zaman yapılması çok kolay olan bir uygulamadır. Fakat mantar diğer tırnaklara da bulaştıysa tedavi acılı olur.

Ağız Yolu İle İlaç Tedavisi

Tırnak mantarının ağızdan alınmakta olan ilaçlar ile uygulanan tedavide yüksek oranda başarı sağlanabilir fakat bu tedavi yolu uzun süreli ve düzenli olarak ilaç kullanılması gerekir.

Karaciğer yetmezliği ve hepatit gibi sorunlar olan insanlar ile gebelerde ilaç kullanımının karaciğere olumsuz etkisi görülebilir. Bu yüzden tedavi esnasında düzenli olarak doktor kontrolüne gidilmeli ve kan testi yaptırılmalıdır.

Lazer Tedavisi

Tırnak mantarı lazer tedavisinde, ağız yolu ile alınan ilaçlarla düzelmeyen yada sistemik tedaviye cevap vermeyen insanlarda yapılır. Lazer işleminde mantarın durumuna göre yapılan seanslar sonucunda enfeksiyon düzeltilir ve mantar tamamen yok edilir.

Lazer Yöntemi Avantajları;

1-      Yan etkisi yoktur.

2-      Tırnakta anormal değişmelere sebep olmaz

3-      Diğer tedaviler ile düzeltilmediği zaman yapılır

4-      Tedaviyle birlikte vücutta herhangi bir direnç oluşmaz.