Yoğun güneş uçuğu tetikliyor çok zararlı

udaklarımızın veya burnumuzun kenarında oluşan  kırmızı lekeler, bir süre sonra su toplamaya başlar ve bu bölgede küçük kabarcıklar meydana gelir. Birkaç gün sonrasında ise  sararma ve kabuk bağlama görülüyor. Özellikle yazın yoğun güneşe maruz kalmak uçukların oluşumunda tetikleyicidir. Bunun yanı sıra; özellikle uçuklayan alanların etrafindaki deriye uygulanan travmalar, misal; kimyasal peeling, ağda ve yanıklar da yerel deri bağışıklığını düşürmesi sebebiyle enfeksiyonu tetiklerler. Bu yüzden uçuk oluşan bölgenin güneşe maruz kalması gerek.
ucuk nasil gider

Uçuk sadece Dudakta oluşmaz

Uçuk veyahut tıbbi ismi ile “Herpes simpleks”, “Herpes virüsü”nün neden olduğu bir yerel enfeksiyondur. İnsanların %85’inden fazlasında bulunan bu virüs, eğer aile bireylerinde mevcut ise genellikle çocukluk çağında bulaşmaktadır. En çok yanak ve dudak çevresinde görülse bile yüzün, saçlı derinin ve  vücut derisinin herhangi bir alanında da görülebilmektedir. Uçuk, ağız içerisinde, dil üzerinde, yumuşak damakta, diş eti üzerinde görülen, solgun sarı-kırmızı hale ile çevrili oldukça ağrılı, ülserleşmiş lezyonlardır. Uçuk genellikle ten teması ile bulaşmaktadır lakin bardak gibi objelerle ve vücut sıvıları ile de bulaşmaktadır. Uçuk genellikle tek olarak seyretse de, aynı anda birkaç bölgede birden görülmektedir.

Aşırı Yorgunlukta Uçuk sebebidir

Virüsün sinir köklerinde uyur fazdan aktif faza geçmesinin en büyük nedeni, bireyin bağışıklık sistemindeki bir zayıflamadır. Sürekli tekrarlayan uçuklar, bağışıklık sisteminin zayıflığına işaret etmektedir. Sık tekrarlayan ve komplikasyon gelişen uçuklarda baskılama tedavisi de yapılmaktadır. Fırsatçı bir organizma olarak adlandırıldığı için bağışıklık sisteminin boşluğundan faydalanır. Ameliyat, bir enfeksiyon geçirme, aşırı yorgunluk, düzensiz beslenme, uykusuzluk, stres, korku gibi durumlarda virüs bulunduğu sinir kökünden tekrar deriye ulaşarak geçici bir enfeksiyon yapar.

Uçuk bölgesine Sarımsak sürmeyin